Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se potřetí vrací do České republiky a pojedenácté do bývalého Československa. Od 10. do 26. května 2024 se v Praze a Ostravě sejde 16 nejlepších týmů, aby se utkaly o cenné kovy, stejně jako v letech 2004 a 2015.
První titul v Praze
V Praze se šampionát poprvé konal v roce 1947. Byl to turnaj, na kterém československý tým dosáhl na premiérovou trofej. O dva roky později ve Stockholmu získala země také titul mistrů světa. Na další zlato z mistrovství světa si však českoslovenští fanoušci počkali 23 let.
V roce 1972 se v Praze konalo 39. mistrovství světa, na kterém československá reprezentace zvítězila a přerušila devítiletou hegemonii sovětské „sborné“.
Mistrovství světa se konalo od 7. do 22. dubna 1972. Všechny zápasy se hrály v Československé sportovní hale v Praze. Kromě Československa se mistrovství světa zúčastnily týmy Sovětského svazu, Finska, Švédska, Švýcarska a tehdejší Spolkové republiky Německo (SRN).
Hrálo se ve dvou kolech systémem každý s každým. Turnaje se nezúčastnily Spojené státy americké (USA), které v té době bojovaly v B-kategorii o postup mezi elitu, a také Kanada, která pražský přebor bojkotovala.
Za favorita byla považována sovětská „sborná“, která o několik měsíců dříve triumfovala na zimních olympijských hrách v Sapporu.
Souboje mezi Sovětským svazem a československou reprezentací měly i politický nádech. V srpnu 1968 došlo k invazi vojsk Sovětského svazu a Varšavské smlouvy do Československa.
Aréna Praha
Pražská aréna je podle sponzorských pravidel O2 areny jedním z nejmodernějších stánků v Evropě. Každoročně je svědkem desítek atraktivních sportovních a kulturních akcí.
Poprvé byla otevřena u příležitosti mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2004. Od té doby ji každoročně navštíví více než 600 tisíc lidí. Kapacita arény je 17 500 míst.
Od roku 2019 je součástí areálu také moderní multifunkční centrum, v němž lze pořádat kulturní či sportovní akce, kongresy, konference a obchodní jednání.
V současné době slouží aréna jako domovský stadion hokejového klubu HC Sparta Praha. Po letech 2004 a 2015 se zde potřetí uskuteční mistrovství světa v hokeji.
V aréně se odehrají zápasy základní skupiny A, ve kterých se představí Česká republika, Kanada, Rakousko, Dánsko, Finsko, Velká Británie, Norsko a Švýcarsko. Bude také hostit dva čtvrtfinálové zápasy, obě semifinále, jakož i finále a duel o 3. místo.
„Mezinárodní hokejová federace (IIHF) očekává o turnaj obrovský zájem fanoušků. Už nyní máme prodáno 430 tisíc vstupenek, což je zhruba sedmdesát procent kapacity obou hal,“ uvedl nedávno generální sekretář šampionátu Vladimír Šafařík.
Aréna Ostrava
Druhým dějištěm mistrovství světa 2024 bude ostravská Vítkovice Arena. Ta byla uvedena do provozu v roce 1986 a v letech 2003 až 2004 prošla výraznou modernizací pro účely pořádání mistrovství světa.
Aréna hostila seniorské mistrovství světa opět v roce 2015 společně s Prahou a juniorské mistrovství světa v roce 2020 společně s třineckou arénou. Pravidelně se zde konají i další významné sportovní akce. Aréna se může pochlubit kapacitou 8 812 míst.
V hale, známé také pod dřívějším názvem Palác kultury a sportu, sídlí klub HC Vítkovice Ridera. Klub patří k tradičním účastníkům české nejvyšší ligy. V místním klubu vyrostly velké hokejové osobnosti jako František Černík, Miroslav Fryčer nebo David Moravec.
Ostravská aréna bude hostit zápasy základní skupiny B, kterou tvoří Slovensko, Francie, Německo, Kazachstán, Lotyšsko, Polsko, Švédsko a USA. Po skončení skupinové fáze se odehrají také dva čtvrtfinálové zápasy.
„Naším cílem je připravit skvělý turnaj. Takový, aby si fanoušek vstupující do arény řekl: „Páni, tady to vypadá krásně!“. Uděláme pro to maximum, ale čeká nás ještě hodně práce,“ dodal Šafařík.