18 C
    Neděle 8. září 2024

Verstappen vládl, Red Bull psal dějiny. Padl rekord McLarenu

Další Velká cena formule 1, další už tradiční podívaná. Pro první místo si dojel Holanďan Max Verstappen, čímž pomohl svému Red Bullu překonat letitý rekord. Aby jedna stáj vyhrála dvanáct Grand Prix v řadě? To se ještě nikdy nestalo. Šňůru jedenácti triumfů držel od roku 1988 až do víkendu v Maďarsku McLaren.

Dominance, která v posledních letech ve formuli 1 nemá obdoby. Max Verstappen si udělal ze seriálu svou vlastní show a víkend co víkend posouvá hranice svých možností. V Maďarsku to byl znovu on, kdo protnul cílovou pásku jako první. Nevadilo mu ani to, že nevyhrál kvalifikaci a startoval ze druhého místa.

Po půl roce si dojel pro pole position Lewis Hamilton, v závodě ale propadl. V závodě se před něj dostali ještě druhý Lando Norris a třetí Sergio Pérez. Verstappena, který dojel více než půl minuty před ostatními, vyhrál posedmé v řadě a podeváté v této sezoně, ale nedokázal stíhat vůbec nikdo. Holanďan je na skvělé cestě za ziskem třetího titulu mistra světa po sobě.

„Je neuvěřitelné, čím si v posledních letech procházíme. Snad tu formu udržíme co nejdéle. Už jen pracovat s tímhle týmem je skvělé. Samozřejmě je dobré se i za některými věcmi jako včera ohlédnout a snažit se být stále lepší. Takovéto dny jsou ale perfektní,“ řekl po závodě Verstappen, který vede pořadí o 110 bodů.

Dobrý start zahájil cestu za rekordem

„Konečně jsme měli dobrý start. Mám z toho radost, protože jsme na tom pracovali. Poté jsem věděl, že vnitřek trati je můj. Šel jsem pozdě na brzdy, ale naštěstí vše dobře dopadlo a jel jsem si pak svůj závod. Auto bylo dnes velmi rychlé,“ doplnil vedoucí muž šampionátu Max Verstappen. Lídr stáje Red Bull navíc svému týmu pomohl k rekordu.

Rakouský tým vyhrál Velkou cenu formule 1 po dvanácté v řadě, což se ještě nikdy nikomu nepodařilo. Naposledy se podobně skvěle dařilo McLarenu v roce 1988, číslo se ale zastavilo na jedenáctce.

• Velká cena Maďarska – závod mistrovství světa vozů formule 1 v Budapešti: 1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:38:08,634, 2. Norris (Brit./McLaren) -33,731, 3. Pérez (Mex./Red Bull) -37,603, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) -39,134, 5. Piastri (Austr./McLaren) -1:02,572, 6. Russell (Brit./Mercedes) -1:05,825.
    • Průběžné pořadí MS (po 11 z 22 závodů): 1. Verstappen 281, 2. Pérez 171, 3. Alonso (Šp./Aston Martin) 139, 4. Hamilton 133, 5. Russell 90, 6. Sainz (Šp./Ferrari) 87.

Sabalenka a Pegula se střetnou ve finále US Open

Aryna Sabalenka se ve finále US Open střetne s domácí nadějí Jessicou Pegulou. Světová dvojka postoupila do finále již druhý rok po sobě. Bělorusce však loni proti jiné Američance Coco Gauff dělalo potíže hlučné publikum, které později označila za tak hlasité, že jí "ucpalo uši". Šestá v žebříčku Pegula, která se poprvé představí ve finále grandslamu, se narodila v New Yorku a bude mít podporu diváků zaručenou.

Ronaldo vstřelil 900. gól v kariéře. Je prvním hráčem v historii fotbalu

Cristiano Ronaldo se stal prvním hráčem, který v kariéře vstřelil 900 gólů na nejvyšší úrovni. K touto historickému milníku došlo během zápasu, kterým Portugalsko zahájilo své tažení Ligou národů vítězstvím nad Chorvatskem.

Rebecca Cheptegei zemřela na následky útoku

Tragická smrt ugandské maratonistky Rebeccy Cheptegei otřásla nejen sportovním světem, ale i celou společností. Mladá talentovaná atletka, která před sebou měla slibnou sportovní budoucnost, se stala obětí brutálního činu motivovaného žárlivostí. Bývalý přítel ji polil benzínem a zapálil. Závodnice z olympijských her v Paříži dnes následkům zranění podlehla. Olympijská naděje uhasla.