V Německu chtějí připravit pro fanoušky speciální aplikaci, díky které budou moci sledovat práci videorozhodčího. Činnost VAR tak chtějí udělat více transparentní.
Naštvalo to někdy už snad každého fotbalového fanouška v posledních letech. A je to bohužel situace, která není zrovna výjimečná. Spíše se děje zápas co zápas.
Na hřišti nastane sporná situace, které si během hry diváci někdy třeba ani nevšimnou. Pak se hra přeruší, rozhodčí něco říká do sluchátka, kolem něj poskakují hráči obou týmů. Pak se ještě sudí vydá k monitoru, kde chvíli situaci sleduje. A pak určí verdikt.
Celá situace někdy trvá i pár minut. Fanoušci u televize mají výhodu, protože klíčový moment vidí z mnoha úhlů, vlastně jako rozhodčí. Ale příznivci na stadionu mohou jen spekulovat, nebo společně diskutovat.
🚨🇩🇪 The DFB is planning to create more transparency with VAR decisions. Controversial decisions are to be explained in a TV format with communication between referees and video assistants to be played back in certain situations. Announcing VAR decisions live in stadiums is also… pic.twitter.com/BHG9e9QVks
— Magnificent 24/7 reds (@magnificent24_7) October 12, 2023
To by se do budoucna mohlo změnit. Právě nízká transparentnost je jednou z hlavních chyb systému VAR. V Německu totiž plánují zvláštní aplikaci, díky které budou moci i fanoušci na stadionu situace vidět a uvidí i činnost videorozhodčích.
„Shodli jsme se na tom, že to bude pro fanoušky dobrá věc. Teď jsme v plánovací fázi a pracujeme na tom, abychom vše úspěšně uvedli do chodu,“ uvedl ředitel DFB pro inovace Jochen Drees.
Drees je bývalý rozhodčí, který v bundeslize pískal dobrých dvanáct let, a tak ví z obou stran, o čem mluví. Aplikace by mohla být v provozu už někdy na jaře. „Už jsme docela daleko, takže to vidím celkem optimisticky a myslím, že by se to mohlo objevit už v probíhající sezoně,“ naznačil.
Veřejná by měla být také komunikace mezi rozhodčím a asistentem u videa. Diváci by pak přesně věděli, jaká situace se řeší a co rozhodnutí ovlivňuje. „Ještě ale řešíme pár právních záležitostí a také jakou platformu k tomu využít,“ přidal.
Novinku provázejí ještě další detaily, které je třeba vyřešit. „Například musíme zajistit, aby přes aplikaci nedocházelo k porušování vysílacích práv. A vše také musí fungovat tak, aby fanoušci na tribunách nekoukali celý zápas do telefonů,“ dodal.
Tak uvidíme, jak se novinka uchytí. Třeba díky tomu bude VAR brán víc vážně a bude to další krok k jeho celkovému lepšímu fungování.