8.6 C
    Čtvrtek 3. října 2024

Úspěšná sezóna: Neuvěřitelný Pogačar završil „trojkorunu“ titulem mistra světa

Slovinec Tadej Pogačar předvedl ve Švýcarsku úžasnou sólovou jízdu, díky níž získal svůj první titul mistra světa v silničním závodě. Stal se teprve třetím mužem, který v jednom roce vyhrál „trojkorunu“ cyklistiky, tedy Tour de France, Giro d’Italia a titul mistra světa.

Šestadvacetiletý cyklista zastihl své soupeře, když ze 273,9 kilometrů dlouhé trasy v Curychu zbývalo 100 kilometrů. Nechal za sebou v pelotonu olympijského vítěze Remca Evenepoela z Belgie a úřadujícího mistra světa Mathieu van der Poela z Nizozemska.

Pogacar rychle překonal náskok skupiny uprchlíků a 50 kilometrů před cílem se dostal do čela, popisuje jeho vítězné tažení BBC. V závěrečných kilometrech si udržel náskok, takže zbytek pole se utkal už jen o další medaile.

Nemohu tomu uvěřit, řekl dojatý Pogačar

„Dnes jsem si na sebe vytvořil velký tlak,“ řekl trojnásobný vítěz Tour de France. „Tlak na sebe i na tým. Přijeli jsme si sem pro vítězství.“

Letošní sezóna potvrdila status Slovince jako generačního talentu, protože dokáže vyhrávat závody téměř jakékoli délky a v různých terénech. A to včetně jednodenních závodů, jako je mistrovství světa, které vyžadují výbušnost. Tu obvykle uchazeči o Tour de France obětují ve prospěch vytrvalosti potřebné k vítězství v třítýdenním etapovém závodě, vysvětluje CNN.

„Po mnoha letech bojů na Tour de France a dalších závodech jsem nikdy neměl mistrovství světa jako jasný cíl, ale letos už šlo všechno hladce,“ řekl Pogačar

“Po perfektní sezoně bylo opravdu velkým cílem vyhrát mistrovství světa a já prostě nemůžu uvěřit, že se to stalo.“

Úspěch znamená, že Pogačar se stal prvním mužem, který vyhrál „trojkorunu“ od roku 1987. Tehdy ji získal Ir Stephen Roche, zatímco belgický velikán Eddy Merckx ji získal jako první v roce 1974. V roce 2022 se Nizozemka Annemiek van Vleutenová stala jedinou ženou, která dosáhla tohoto mezníku.

Další umístění

Pogacar dojel do cíle v čase 6 hodin, 27 minut a 30 sekund. O 34 sekund před Australanem Benem O’Connorem, který se odpoutal od čela pronásledovatelů a získal stříbro.

Jeho vítězství zopakovalo vynikající sólové jízdy v jarních jednodenních závodech, kdy Slovinec zaútočil z 30 kilometrů a vyhrál závod Liege-Bastogne-Liege a z 80 kilometrů Strade Bianche.

Van der Poel skončil o 58 sekund později na třetím místě, když vyhrál sprint o bronz a předstihl čtvrtého Lotyše Tomse Skujinse. Mistr světa v časovce Evenepoel byl pátý a Švýcar Marc Hirschi šestý.

Diogo Costa prozradil, proč je tak dobrý v penaltách

Diogo Costa, 25letý portugalský reprezentant, je specialistou na penalty. Své schopnosti potvrdil na mistrovství Evropy, kde se stal prvním brankářem, který v jednom zápase zneškodnil tři pokutové kopy. Jeho úspěšnost v bránění penalt je nejen v Portugalsku, ale i v celé Evropě obdivována. Proto je brankář určitým nebezpečím pro potápějící se Manchester United v Evropské lize.

Fabio Wardley si brousí zuby na špičku boxerské těžké váhy

Fabio Wardley se chystá srovnat účty se svým největším rivalem Frazerem Clarkem a zároveň si vybojovat místo mezi elitou těžké váhy. Vypjatá situace mezi Fabiem Wardleym a Frazerem Clarkem vyvrcholí 12. října na Sky Sports Box Office. Vítěz tohoto souboje se může stát novou hvězdou těžké váhy v boxu.

Man United měl nastoupit bez kapitána. Červená karta však byla po odvolání zrušena

Erik ten Hag se měl v následujících třech zápasech Premier League obejít bez kapitána Bruna Fernandese. Červená karta, kterou kapitán Manchesteru United dostal při porážce s Tottenhamem, však byla po úspěšném odvolání zrušena.