Olympijské hry v Pekingu jsou za dveřmi. Mnozí tomu možná po nedávno ukončené letní olympiádě v Tokiu nechtějí věřit, pravdou však je, že do startu nezbývá ani 100 dní. Kromě sportu se ale řeší samozřejmě i politika. Proti konání her v zemi s diktátorským režimem ostře vystoupili třeba biatlonisté ze Švédska.
Peking plus Almaty. To byly dvě destinace, mezi kterými se rozhodovalo v případu „pořádání olympijských her v roce 2022“. Volba Mezinárodního olympijského výboru nakonec padla na Peking, kde se konaly letní hry v roce 2008. Mezi uchazeči ale bylo na začátku i Švédsko.
To se nakonec kvůli malé podpoře tamní vlády rozhodlo cuknout, za dalších pět let už se ale chtělo do boje o hry znovu zapojit. A to Švédové také udělali. MOV, Mezinárodní olympijský výbor, dal ale přednost italským městům Milán a Cortina.
Což Švédové samozřejmě nesou nelibě. „Stockholm 2026 se zaměřil na uspořádání udržitelných her a neměl šanci uspět. V MOV se pořád mluví o tom, že se chce změnit, ale ve skutečnosti nechce. K MOV mám jen velmi nízkou důvěru,“ napsal na Twitter Sebastian Samuelsson.
Ostrá kritika za Peking
Olympijský vítěz z Pchjongčchangu a biatlonový mág ale kritizuje výbor i za upřednostnění Pekingu. Podle něj by neměla olympiáda v diktátorské zemi co dělat.
„Asi není zodpovědností MOV, aby řešil problémy v Číně. Přeji si, abychom do takové země nejezdili. Protože olympijské myšlenky se s olympiádou v Číně nerýmují. Celé tohle se děje proto, jakým způsobem MOV olympiády rozvíjí,“ pronesl Švéd.
„Narostly do tak ohromných rozměrů, že si je mohou dovolit už téměř jen země s diktátorskými režimy,“ doplnil. A není to jen on. Jeho myšlenky kvituje také krajanka Charlotte Kallaová. Lyžařka by také nejraději Peking vzdala.
„Ráda bych jela na olympiádu do jiné země. V budoucnu musí existovat jiné alternativy, kde by se hry mohly pořádat,“ myslí si. Paříž letní, Milán zimní, Los Angeles letní, Brisbane letní. Takhle nějak vypadá program následujících olympiád.
Zimní sporty jsou dominantou zejména Skandinávie. Tam by se hry rozhodně vyjímaly více než v několikamilionovém Pekingu. Pravdou však je, že ve Švédsku zimní hry nikdy nebyly a v Norsku se konaly naposledy v roce 1994.