Dánsko si nečekaným zvratem zajistilo postup do dalšího kola skupiny C Eura 2024 díky obskurnímu pravidlu o remíze, které bylo zavedeno v listopadu 2023.
Dánskému týmu se podařilo předstihnout Slovinsko. A to přesto, že oba týmy skončily se stejným počtem bodů, rozdílem branek i vstřelených gólů. Oba týmy, které úspěšně postoupily ze skupiny na Euro 2024 v Anglii, se výkonnostně pohybovaly na hranici. Dánsku se však podařilo zajistit si vyšší pozici než jeho soupeři, což lze přičíst výhradně pravidlu o rovnosti bodů.
So apparently if things stay as is in Group C, Denmark would finish ahead of Slovenia due to finishing in a higher position in qualifying than Slovenia
— David 🇺🇸🇮🇹🇩🇪 (@ACW00DY) June 25, 2024
What makes it funnier is that Denmark & Slovenia were in the same qualifying group where once again they finished level on pts pic.twitter.com/tdRfQEySt5
Jak je to možné?
Anglii stačila v úterý večer bezbranková remíza se Slovinskem k tomu, aby se tým Garetha Southgatea dostal s pěti body do čela skupiny C. Dánsko a Slovinsko skončily se třemi body, když oba týmy remizovaly ve všech svých zápasech, a Srbsko se dvěma body na konci skupiny.
Když se prach usadil, Dánsko a Slovinsko měly shodnou bilanci. Obě země měly tři body, dvě vstřelené a dvě inkasované branky a remíza 1:1 ve Stuttgartu zajistila, že je nemohly rozdělit vzájemné zápasy.
Přesto Dánsko obsadilo druhé místo a Slovinsko třetí. A to čistě proto, že Dánové podali v kvalifikaci lepší výkon než jejich soupeři.
Do turnaje vstupovaly týmy se stejným počtem bodů podle následujícího pořadí. Nejprve vzájemné zápasy, pak rozdíl gólů, pak vstřelené góly a poté se mohl konat penaltový rozstřel, pokud by Slovinsko a Dánsko skončily po vzájemném zápase ve skupině na stejné úrovni.
Pokud týmy nerozdělí žádný z výše uvedených bodů, rozhodují disciplinární body. Jisté je, že i tento počet byl vyrovnaný, neboť Dánsko a Slovinsko nasbíraly během skupinové fáze po šesti žlutých kartách a žádné červené.
Bilance v kvalifikaci
A tak se dostáváme k poslednímu nerozhodnému výsledku, kterým je kvalifikační výkon. Nejenže se použil k určení nasazení pro samotné losování skupinové fáze, ale také nakonec poslal Dánsko na druhé a Slovinsko na třetí místo.
Dánsko mělo devátou nejlepší bilanci v kvalifikaci, když se odečetly zápasy s týmy na šestých místech, přičemž Albánie byla jediným vítězem skupiny s horší bilancí. Slovinsko mělo pátou nejlepší bilanci z týmů na druhých místech, což je v celkovém pořadí řadí na 15. místo a šest míst pod Dánsko.
Zde se však věci stávají zvláštními. Dánsko a Slovinsko byly v naprosto stejné kvalifikační skupině, kde každý z nich získal 22 bodů z deseti zápasů, když sedmkrát vyhrál, jednou remizoval a dvakrát prohrál. Dánsko však mělo lepší bilanci vzájemných zápasů, a proto se dostalo do čela skupiny, zatímco Slovinsko obsadilo druhé místo.
Postup rozvířil debatu
Tato situace vyvolala debatu o struktuře finále mistrovství Evropy. Kritici tvrdí, že zařazení 24 týmů nemuselo být tím nejlepším rozhodnutím. Zápas Dánsko-Slovinsko je názorným příkladem problémů, které mohou vzniknout při účasti tak velkého počtu týmů.
„Zápas Dánsko-Slovinsko jasně ilustruje, proč by se rozhodnutí umožnit účast 24 týmů ve finále mistrovství Evropy mělo přehodnotit,“ uvedl jeden z kritiků. „Spoléhání se na nejasné pravidlo tiebreaku, které rozhoduje o výsledku zápasu, podkopává ducha soutěže.“
Navzdory kontroverzi se Dánsko chystá pokračovat ve své cestě na Euro 2024 s nadějí, že v budoucnu získá další rozhodující vítězství.
Dobrý den. A co takhle? Parta postoupivších se sejde na EURU, vylosují si soupeře a druhý den jdou na match. Vítěz zůstává, poražený jede domů, remíza není. Hraje se do rozhodnutí. A tak dále, až do finále. Ale co potom budou dělat všichni bafuňáři, že? Je třeba přece zákulisně intrikovat, kout pikle, a také sázet a tipovat, vymýšlet VARY, do míčů čipy, zkrátka udržovat v chodu ten navazující business za každou cenu. Jde přece o prachy až na prvním místě, a u toho se, možná, občas, hraje i fotbal. Přeji krásné dny.