21.9 C
    Neděle 8. září 2024

Smrt cyklistického velikána. Ve věku 95 let zemřel Orel z Toleda

Do historie cyklistiky se Federico Bahamontes zapsal nesmazatelným písmem. V roce 1959 se tento jezdec stal úplně prvním Španělem, který vyhrál slavnou Tour de France. A až doteď byl dokonce nejstarším žijícím vítězem závodu. Cyklista s přezdívkou „Orel z Toleda“ zemřel ve věku 95 let.

Král hor, ztělesnění španělského úspěchu na Tour de France, ale hlavně Orel z Toleda. Federico Bahamontes byl velikánem cyklistiky. V letech 1958 až 1964 vyhrál sedm etap na slavném francouzském závodu a šestkrát se stal nejlepším vrchařem. A v roce 2013 byl dokonce vyhlášen nejlepším vrchařem v historii Tour.

Jako první Španěl v roce 1959 vyhrál Tour a až do letošního roku byl nejstarším žijícím vítězem závodu. V roce 1963 skončil druhý, pak třetí a dařilo se mu třeba také na Vueltě nebo Giru d’Italia, kde vyhrál několik etap. Zkrátka hvězda minulosti, jejíž odkaz žije a bude žít ještě pořádně dlouho. A to hlavně v Toledu, odkud Bahamontes pocházel a kde stojí od roku 2018 jeho bronzová socha.

O smrti Orla z Toleda informoval jako první starosta města Carlos Velázquez na sociální sítí X (dříve Twitter). S hlubokým zármutkem truchlíme nad ztrátou Federica Martína Bahamontese, Orla z Toleda a sportovce, který vynesl jméno našeho města na samý vrchol. První Španěl, který vyhrál Tour de France, je součástí historie sportu v naší zemi,“ napsal na sítě Velázquez.

Začínal jako pašerák

Ještě předtím, než začal s cyklistikou, se Bahamontes živil jako pašerák. Během španělské občanské války jako mladý kradl a prodával ovoce, aby zajistil svou rodinu. Až potom objevil svou vášeň ke kolu.

„Adoptivní syn města Toleda, obdivovaný a milovaný,“ pokračoval starosta s tím, že Orel z Toleda měl na náměstí ve městě obchod, který je nyní pietním místem. „Jeho cyklistický obchod na našem náměstí Plaza de la Magdalena se stal poutním místem všech fanoušků. Jeho památku uctíme dvoudenním oficiálním smutkem na znamení bolesti a uznání všech obyvatel Toleda. Díky němu jsme všichni vyhráli Tour. Odpočívej v pokoji,“ dodal Velázquez.

Španěl zemřel ve věku 95 let.

Sabalenka a Pegula se střetnou ve finále US Open

Aryna Sabalenka se ve finále US Open střetne s domácí nadějí Jessicou Pegulou. Světová dvojka postoupila do finále již druhý rok po sobě. Bělorusce však loni proti jiné Američance Coco Gauff dělalo potíže hlučné publikum, které později označila za tak hlasité, že jí "ucpalo uši". Šestá v žebříčku Pegula, která se poprvé představí ve finále grandslamu, se narodila v New Yorku a bude mít podporu diváků zaručenou.

Ronaldo vstřelil 900. gól v kariéře. Je prvním hráčem v historii fotbalu

Cristiano Ronaldo se stal prvním hráčem, který v kariéře vstřelil 900 gólů na nejvyšší úrovni. K touto historickému milníku došlo během zápasu, kterým Portugalsko zahájilo své tažení Ligou národů vítězstvím nad Chorvatskem.

Rebecca Cheptegei zemřela na následky útoku

Tragická smrt ugandské maratonistky Rebeccy Cheptegei otřásla nejen sportovním světem, ale i celou společností. Mladá talentovaná atletka, která před sebou měla slibnou sportovní budoucnost, se stala obětí brutálního činu motivovaného žárlivostí. Bývalý přítel ji polil benzínem a zapálil. Závodnice z olympijských her v Paříži dnes následkům zranění podlehla. Olympijská naděje uhasla.