Je tohle vůbec možné? Když se narodí dítě, je mu vystaven rodný list, kde jsou uvedeny minimálně dva údaje. Jméno a datum narození. Jenže jak je vidět, „vykutálení“ filutové si z toho nic nedělají a kvůli svému byznysu jsou ochotni i tyto důležité dokumenty falšovat. Nepříjemnou zkušenost s agentem „podvodníkem“ teď řeší nejvyšší německá fotbalová soutěž.
V uplynulé sezoně Bundesligy se nejlepším střelcem Stuttgartu stal jedenadvacetiletý Silas Wamangituka z Konga, který zaznamenal 11 gólů v 25 zápasech. Jenže jak se teď zdá, šikovný útočník se nejmenuje tak, jak je uváděno a dokonce nesedí ani jeho věk.
Podle všeho se fotbalista jmenuje Silas Katompa Mvumpa a je mu 22. K podvodu, který nyní vyplaval na povrch, mělo dojít v roce 2017. Mladý hráč tehdy hájil barvy Anderlechtu Brusel.
„V posledních letech jsem žil ve stálém strachu a také jsem se velmi bál o svou rodinu v Kongu. Byl to pro mě obtížný krok odhalit můj příběh. Odvážil jsem se to udělat pouze s podporou svých nových konzultantů,“ píše v prohlášení šikovný útočník.
Za vším stojí „vykutálený“ agent. Změnil jméno i datum narození
Fotbalistovi tehdy končilo vízum a doporučení klubu znělo jasně. „Jeď zpět do Konga, požádej úřady o nové vízum a vrať se.“ Vychytralý agent měl ale svoje plány a nebohému hráčovi nakukal, že pokud se vrátí domů do Konga, už se nebude moct vrátit zpět do Evropy.
Takže fotbalista nikam neletěl a nové dokumenty zajistil agent. Jenže mu vlastně kompletně změnil identitu, když mu nechal vystavit pas s jiným datem narození a také na jiné jméno. Datum narození uvedl 6. října 1999, čímž hráče o rok omladil a jméno změnil na Silas Wamangituka, kde mu inspirací bylo jedno z jmen jeho otce.
„Silas byl velmi mladý, naprosto nezkušený a sám. Svou plnou důvěru vložil do agenta, kterého znal z Konga. A nakonec se na něm stal naprosto závislým. Agent ho prakticky odtrhl od vnějšího světa a Silas neměl přístup ke svým dokladům ani ke svému účtu,“ uvádí v prohlášení VfB Stuttgart.
Podobných případů je víc
Kdyby se jednalo o první případ falšování jména nebo věku u černošských fotbalistů přicházejících hrát do Evropy, člověk by to možná přešel. Jenže jak se zdá, když kluby kupují hráče z Afriky, nemůžou si být stoprocentně jistí, zda jsou všechny údaje správné a zda tak trochu nekupují zajíce v pytli.
Dva případy můžeme najít i v českém rybníčku. Pochybnosti o skutečném věku panovaly u útočníka Sparty Bonyho Wilfrieda, který v dresu letenského celku válel v letech 2008 – 2011. Jenže pak přestupoval do Nizozemí do Arnhemu a najednou se přetřásalo téma, že je ve skutečnosti starší, než uvádí jeho dokumenty.
Nedávno tu byla kauza kolem dalšího exsparťana Guélora Kangy. U něho zase absolutně nekorespondovalo jeho datum narození s údajným datem úmrtí jeho matky a nebylo ani jasné, zda je skutečně z Gabonu.