21.9 C
    Neděle 8. září 2024

Rumunská ostuda. Fans uráželi Kosovany, ti prchli ze hřiště

Utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy mezi Rumunskem a Kosovem se neslo ve znamení řádění fanoušků. Kvůli příznivcům domácího týmu musel být dokonce souboj na hodinu přerušen. Důvod? Transparenty a chorály urážející kosovské fotbalisty. „Kosovo je Srbsko!“ Tak zněl hlavní vzkaz rumunských ultras.

Místo toho, aby se fotbalisté Kosova soustředili na důležitý zápas v boji o postup na EURO v Německu, museli v Rumunsku řešit nepříjemnosti. Stačilo se odehrát pouhých 15 minut, pak hráči zmizeli zpět v útrobách stadionu. Ultras domácího celku totiž vytáhli na tribunách transparent s nápisem „Kosovo je Srbsko!“

K tomu začali zpívat hanlivé chorály na adresu svého balkánského soupeře… a bylo hotovo. Kosované reagovali odchodem ze hřiště a na více než hodinu bylo utkání přerušeno. Podle serveru Daily Star se dokonce kosovští reprezentanti rozhodli, že v utkání nebudou pokračovat. Po výzvách z různých stran ale nakonec vyběhli zpět na hřiště.

Rozhození zafungovalo ve prospěch domácích

S Kosovem se podobné věci táhnou od roku 2008, kdy stát vyhlásil nezávislost na Srbsku. To ale nebere vyhlášení závislosti vážně a stále ho považuje spíše na provincii. Kromě Srbů se často zapojují do hanění národní identity Kosova také další státy, mimo jiné také Rumunsko. Vše dalo jasně najevo i ve včerejším zápase.

Rumunsku nakonec jejich fanoušci pomohli k vítězství. Ve 42. minutě viděl červenou kartu kosovský Muriqi a početní výhodu domácí výběr využil skvěle. Poločas skončil bez branek, v 61. minutě pak dostalo Rumunsko šanci z pokutového kopu. Bývalý sparťan i slávista Nicolae Stanciu ale minul. Naštěstí pro něj to byl právě on, kdo ale nakonec v 83. minutě rozhodl o triumfu domácích.

V nastaveném čase pak zvýšil na 2:0 Mihaila a bylo hotovo. Díky triumfu se Rumunsko přiblížilo místence do Německa, které bude v příštím roce mistrovství Evropy hostiti. Rumuni jsou druzí, mají 12 bodů a ztrácí pouhé dva na první Švýcarsko. Musí si ale dávat pozor na třetí Izrael, kterému naopak na něj jen jeden bod chybí.

Kosovu kvalifikace nevychází vůbec dobře. V šesti zápasech nevyhrálo ani jednou, čtyřikrát remizovalo a dvakrát prohrálo. Patří mu tak předposlední místo, má stejně bodů jako třeba Bělorusko a horší je ve skupině už jen Andorra.

Sabalenka a Pegula se střetnou ve finále US Open

Aryna Sabalenka se ve finále US Open střetne s domácí nadějí Jessicou Pegulou. Světová dvojka postoupila do finále již druhý rok po sobě. Bělorusce však loni proti jiné Američance Coco Gauff dělalo potíže hlučné publikum, které později označila za tak hlasité, že jí "ucpalo uši". Šestá v žebříčku Pegula, která se poprvé představí ve finále grandslamu, se narodila v New Yorku a bude mít podporu diváků zaručenou.

Ronaldo vstřelil 900. gól v kariéře. Je prvním hráčem v historii fotbalu

Cristiano Ronaldo se stal prvním hráčem, který v kariéře vstřelil 900 gólů na nejvyšší úrovni. K touto historickému milníku došlo během zápasu, kterým Portugalsko zahájilo své tažení Ligou národů vítězstvím nad Chorvatskem.

Rebecca Cheptegei zemřela na následky útoku

Tragická smrt ugandské maratonistky Rebeccy Cheptegei otřásla nejen sportovním světem, ale i celou společností. Mladá talentovaná atletka, která před sebou měla slibnou sportovní budoucnost, se stala obětí brutálního činu motivovaného žárlivostí. Bývalý přítel ji polil benzínem a zapálil. Závodnice z olympijských her v Paříži dnes následkům zranění podlehla. Olympijská naděje uhasla.