Valentina Petrillo z Itálie se stala první transgender sportovkyní, která soutěží na paralympijských hrách v Paříži. Navíc postoupila do semifinále ženského běhu na 400 metrů kategorie T12. Rodačka z Neapole se tak zapisuje do historie. Přestože se rozhodně najdou odpůrci, pro sport se jedná o výrazný krok vpřed.
Tato 51letá sprinterka závodila v pondělí v ženské kategorii T12 pro sportovce s poruchou zraku. Ve svém rozběhu skončila druhá s časem 58.35 sekundy, 1.38 sekundy za venezuelskou atletkou Alejandrou Paolou Perez Lopez. Petrillo se tak kvalifikovala jako šestá nejrychlejší do semifinále. 2.99 sekundy za nejlepší kvalifikací a světovou rekordmankou Omarou Durandovou z Kuby.
First openly transgender Paralympian qualifies for semi-finals https://t.co/W94x5p3CFh
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 2, 2024
Reakce běžkyně
V rozhovoru pro redakci The Guardian před hrami Petrillo, která v roce 2019 přešla na ženskou identitu, uvedla, že její účast v Paříži bude „důležitým symbolem inkluze“. Pondělní rozběh komentovala slovy: „Atmosféra na stadionu je skvělá, je to splněný sen. Od dneška už nechci slyšet nic o diskriminaci, předsudcích vůči transgender lidem.“
Jednotná politika neexistuje
V současné době zatím neexistuje v oblasti sportu jednotné stanovisko k této inkluzi. Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) umožňuje mezinárodním sportovním řídícím orgánům stanovovat si vlastní politiku. Dojde tedy v dohlédne době k jednotné směrnici? To zatím nikdo neví.
Prezident IPC Andrew Parsons řekl redakci BBC, že i když by Petrillo byla podle současných pravidel Světové paralympijské atletiky v Paříži vnímána pozitivně, chce vidět, že se sportovní svět sjednocuje ve svých transgender politikách. IPC potvrdil, že Petrillo není první trans sportovkyně, která soutěží na paralympijských hrách.
Petrillo není na olympiádě první trangender žena
Podle redakce BBC mezi významné transgender ženy ve sportu, které se probojovaly až do té nejvyšší soutěže, patří například Ingrid van Kranenová, která zemřela v roce 2021. Ta skončila devátá ve finále ženského hodu diskem na hrách v Riu 2016.
Sport se vyvíjí stejně jako společnost
Ukrajinka Oksana Boturchuk, která soutěží v semifinálových rozbězích, uvedla: „Myslím si, že to není fér. Nejsem proti transgender obecně, ale v této situaci tomu nerozumím a nepodporuji to.“ Venezuelský paralympijský výbor (VPC) označil účast Petrillo za nerovnost, která staví ženské sportovkyně (narozené jako ženy) do velké nevýhody.
Petrillo získala mezi lety 2015 a 2018 11 národních titulů v mužské kategorii T12 pro sportovce s poruchou zraku. S podporou své manželky začala v roce 2018 žít jako žena a v lednu 2019 zahájila hormonální terapii. Ať už se na její účasti na hrách shodneme, či nikoli, jedno je jisté. Sport jako takový se posunul výrazně vpřed a už ho pravděpodobně nic nezabrzdí.