Fotbalové mistrovství světa na Blízkém východě ještě ani nezačalo, už teď ale sportovní veřejnost řeší velké trable. Vlastně to tak je už od přisouzení pořadatelského místa Kataru. Problémy ale nabírají na síle. Britský deník Guardian dokonce přišel s informací, že na stavbách stadionů zemřelo už 6 500 dělníků.
Katar a mistrovství světa? Je toho až, až. Při volbě prý sehrála roli korupce, hrát se bude kvůli nehostinnému počasí místo v tradiční červnu a červenci až v listopadu a prosinci a Katar dokonce kvůli šampionátu staví nové svatostánky i celá města.
Právě poslední bod se teď řeší nejvíce. V arabské zemi má stát celkem 8 zbrusu nových stadionů a na jejich stavbě se podílí pracovníci z Indie, Bangladéše, Pákistánu, Filipín nebo Nepálu. Ti mají za úkol postavit tamní novou infrastrukturu a potřebné arény pro fotbalové zápasy.
Na práci se jich podílelo už více než 2 miliony, podmínky by se ale daly označit za hrůzostrašné. Chabá ochrana, nehostinné prostředí, bídné životní podmínky. Britská média informují o tom, že vláda Kataru zachytila od roku 2010 už více než 6 500 úmrtí. Tohle číslo by ale mohlo být i několikanásobně vyšší.
Příčina smrti? Podle Kataru přirozená cesta. Ochránci lidských práv ale o něčem takovém nechtějí ani slyšet. Guardian přišel s informacemi dvou náborářů, jejichž život v Kataru vyhasl.
Ghal Singh Rai z Nepálu musel z kapsy vytáhnout poplatek tisíc liber, aby mohl uklízet v táboře pro dělníky stavějící jeden ze stadionů. Jen týden po příjezdu ale spáchal sebevraždu. Jeho kolegu Mohammad Shahid Miah z Bangladéše pak podle záznamů zasáhl elektrický proud.
Je toho dost a dost. „Vyzvali jsme Katar, aby změnil svůj zákon o pitvách tak, aby vyžadoval forenzní vyšetřování všech náhlých nebo nevysvětlených úmrtí,“ nechala se slyšet Hiba Zayadin, výzkumná pracovnice oblasti Perského zálivu pro organizaci Human Rights Watch.
FIFA neví, co dál. Norsko nechce jet
Světová fotbalová organizace by také ráda všechno vyřešila. „Frekvence nehod na staveništích mistrovství světa ve fotbale byla nízká ve srovnání s jinými významnými stavebními projekty po celém světě,“ ví mluvčí FIFY. Řešení ale zatím nemá.
Jak celá situace dopadne, to se bude vědět až za rok a půl, kdy MS v Kataru startuje. Práce ještě zbývá dodělat hromada, vždyť město Lusail, ve kterém se má hrát finále, ještě ani nestojí. Nechutné podmínky nutí k přemýšlení o startu na šampionátu i samotné týmy.
Dva norské kluby dokonce vyzvaly tamní fotbalovou reprezentaci k bojkotu celého šampionátu. Tohle podle nich zkrátka nejde. Položit život za fotbal? To je přes čáru i pro samotné hlavní aktéry na trávníku.