Už jen 87 dní schází do startu olympijských her v čínském Pekingu. Forma se ladí, tréninkový proces jede, k tomu ale česká výprava představila také první část oděvu. Stejně jako v Pchjongčchangu nasadí sportovci tzv. Raškovku. Čepici, která odkazuje na legendárního skokana na lyžích Jiřího Rašku.
Olympijské hry v Tokiu rozzářily léto a prázdniny, olympiáda v Pekingu se během února stane hitem zimních dní. Takhle nějak vypadá letošní, respektive příští, sportovní sezona. Do čínské metropole se sportovci sjedou už za pár měsíců, XXIV. zimní olympijské hry startují za 87 dní.
Češi se na prestižní podnik teprve připravují, v zákulisí už se ale chystaly velké věci několik měsíců. Oděv pro zahájení? Ten spatří světlo světa až před odletem do Číny, první kousek do šatníku už si ale zájemci z řad olympioniků mohou přidat teď. Světlo světa spatřila Raškovka 2.0.
Pokud se něco stalo symbolem olympiády v Jižní Koreji před třemi lety, byla to po boku úspěchů Ester Ledecké, která vyhrála zlato na lyžích i snowboardu, pokrývka hlavy s názvem Raškovka. Zimní čepice odkazující na první nejcennější kov v historii, kterou vybojoval v roce 1968 na hrách v Grenoblu skokan Jiří Raška.
„Raškovka byla na zimních olympijských hrách v Koreji velký hit, proto jsme rádi, že se to přeneslo i na další olympiádu,“ myslí si člen českého čtyřbobu Dominik Dvořák.
V čem je Raškovka jiná?
Stejně jako sportovci, i Raškovka prošla za ty roky vývojem. Oproti předešlé, které se prý prodalo až 60 tisíc kusů, má čepice 2.0 světlejší a modřejší barvy, chybí ji však pověstná bambule. I tak si mnozí myslí, že je dokonce i hezčí.
„První verze čepice měla velký úspěch. Nová je výraznější a pozitivnější. Troufám si říct, že děda by měl obrovskou radost,“ pronesl vnuk Jiřího Rašky a bývalý skokan Jan Mazoch.
Piktogramy, bunda s nanomembránou
Když jsme říkali, že nová kolekce se teprve odkryje, pravda to úplně nebyla. Kromě Raškovky už české kruhy vědí, jak bude vypadat bunda. Nebo tedy minimálně její vnitřek. Byla vyrobena na univerzitě v Liberci a obsahuje nanomembránu.
,,Princip je jednoduchý, ale vyrobit nanovlákennou membránu, která si i po mnoha vypráních zachová vysokou paropropustnost a větruodolnost, a přitom nepropustí ani silný liják, byl oříšek, na jehož rozlousknutí jsem pracoval mnoho let,“ vysvětluje Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci.
Zajímavá bunda, nová čepice, k tomu navíc ale také piktogram Made in Czech Republic. Visačka? To je známá věc, v případě olympioniků ale nahradily značky pro praní a žehlení obrázky zimních sportů. Jmenovitě hokej, lyžování, boby, biatlon a snowboarding.
„Zimní olympijské hry se konají v Číně, která obléká téměř celý svět. Ale Češi se mohou pyšnit osobnostmi, jako jsou Otto Wichterle, Tomáš Baťa nebo Jaroslav Heyrovský a další vědci či průmyslníci. A tak poprvé od roku 1968 budou mít naši sportovci zásadní a nejviditelnější součásti kolekce vyrobené v České republice,“ myslí si šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Co říkáte? Líbí se vám novinky?