Guinnessova kniha rekordů, encyklopedie, která zaznamenává nejrůznější rekordy z okruhu přírody a lidské činnosti. Společnost se sídlem v Anglii každý rok těší občany zeměkoule novým vydáním s překonáváním stávajících rekordů. Některé se však trochu vymykají normálnosti.
Historie nejznámější knihy rekordů sahá až k roku 1951. Příběh začíná u sira Hugh Beavera, který se v té době stal generálním ředitelem pivovaru Guinness. Jednoho dne se se svými společníky setkal na tradičním mysliveckém dýchánku.
Netrvalo dlouho a začalo klasické chlapské handrkování, které lovné ptactvo je nejrychlejší. V té době zatím neexistovala žádná kniha, která by zaštiťovala právě takové informace. Christopher Chataway, další z pracovníků pivovaru, doporučil, aby se zaměřili na dva studenty, kteří v Anglii provozovali informační agenturu. Oba sehnali tolik podkladů, že v roce 1954 mohla první kniha rekordů spatřit světlo světa. My se dnes ale podíváme na ty nejpodivnější.
Otto, pes na skateboardu
Ve svém rodném městě Lime v Peru se malý buldoček stal hitem nejen internetu, ale právě Guinnesovi knihy rekordů. Svoje prvenství si vysloužil v disciplíně „Nejdelší projetí v lidském tunelu psem na skateboardu“. Nesměl se ho nikdo dotknout ani ho popostrčit. Takhle si Otto poradil s 30 lidmi, kteří tvořili tunel.
Nejhlasitější zvuk na venkovním stadionu
Fanoušci amerického fotbalu, pozor! I pro vás tu máme jeden rekord. Zápas Kansasu City proti Oakland Raiders se v roce 2013 sice nezapsal do dějin jako zápas s nejvyšším scóre, přesto mu prvenství odepřít nemůžeme. V jednu chvíli dokázali fanoušci vydat zvuk 137,5 decibelů. Podle odborníků je tento zvuk podobný letu stíhačky a může nenávratně poškodit sluch.
Pojištěné vlasy
U amerického fotbalu ještě chvíli zůstaneme. Troy Polamalu, jeden z profesionálních hráčů, si v roce 2010 nechal pojistit své vlasy na 1 milion dolarů. Nebyl to však úplně jeho záměr. Tehdy mu to nabídla značka šamponu Head & Shoulders, u které se potom stal i tiskovým mluvčím. Troy si svoje vlasy nestříhal od roku 2010, jako poctu svým předkům.
Nejrychlejší běh na vysokých podpatcích
Držitelkou rekordu je dánská sportovkyně Majken Sichlau, která během Dánských her v roce 2015 zaběhla v podpatcích 100 m za 13,557 sekundy. Jen pro představu, světový rekord v běhu žen na 100 metrů činí 10,49 sekundy. Slušný výkon!
Nejstarší gymnastka
Johanna Quaas je německá gymnastka, která se do knihy rekordů zapsala svojí vitalitou a vášní pro sport. Ještě v roce 2012, kdy jí bylo 86 let, se zúčastnila každoroční soutěže amatérských gymnastů. Tehdy, 12. dubna 2012, předvedla v Římě svoji poslední sestavu, při které byla také certifikovaná jako nejstarší gymnastka.