10.8 C
    Neděle 6. října 2024

Nizozemci otočili zápas s Tureckem a utkají se s Anglií v semifinále

Nizozemsko v napínavém čtvrtfinále EURO 2024 dokázalo otočit nepříznivý vývoj s Tureckem 2:1. Gól Stefana de Vrije a vlastní gól Merta Müldüra zajistily Oranje postup do semifinále, kde se utkají s Anglií.

V berlínském čtvrtfinále Eura 2024 to pro oba týmy byl první zápas tohoto stadia po 16 letech. Nervozita byla na hřišti hmatatelná. Koeman ale od svých hráčů požadoval „udržet míč a uklidnit hru“ hned od začátku. Oranje málem okamžitě dostali soupeře už v první minutě, ale Memphis Depay neproměnil gólovou šanci.

Průběh zápasu

Postupem času se do hry dostávali i Turci. Úspěšně bránili nizozemskou snahu o držení míče a využívali nebezpečných standardních situací, které jim pomohly i v osmifinále proti Rakousku. Právě z takové situace padl i vedoucí gól. Arda Güler poslal rohový kop na zadní tyč, kde Samet Akaydin hlavou propasíroval míč za tyč a od břevna se míč odrazila do sítě.

Trenér Turecka Vincenzo Montella kladl důraz na to, aby jeho mladý tým kontroloval své emoce a v prvním poločase působili klidněji než zjevně nervózní Nizozemci. Přestávka dala Koemanovi šanci tým srovnat a střídající Wout Weghorst rozjel v útoku přímější hru.

Obnovená energie a Weghorstův vliv na hru byly znát, ale k ohrožení branky se dvakrát dostali spíš Turci. Nejprve Arda Gülerova tvrdá rána z oleje minula tyč a následně Weghorst v posledním momentu zabránil Kaanu Ayhanovi v dorážce po skvělém zákroku brankáře Verbruggeho.

Tento zákrok se ukázal jako klíčový. Stefan de Vrij hlavičkou po Depayově centru srovnal skóre a ukázal, že i Oranje umí využít standardních situací. O šest minut později přišel další gól, centr Denzela Dumfriese tečoval za brankovou čáru Mert Müldür pod tlakem Codyho Gakpa na zadní tyči.

Očekávaný turecký závěrečný nápor mohl znamenat zvrat, ale střelu střídajícího Zekiho Çelika na poslední chvíli zblokoval Micky van de Ven a Verbruggen v nastaveném čase skvěle chytil další pokus. Oranje tak čeká semifinále proti Anglii v Dortmundu ve středu.

Anglie se má na co těšit

Zápas s Anglií se odehraje ve středu v Dortmundu a slibuje další strhující podívanou. Oranje budou chtít využít vítěznou vlnu a postoupit do finále, Angličané se ale budou chtít revanšovat za prohru z minulého šampionátu. Nechť zvítězí ten lepší!

Čísla nelžou. Ten Hag může potopit Manchester United

Když se v Portugalsku rozezněla konečná siréna 90. minuty, Erik ten Hag se ocitl v bezvýchodné situaci. Jeho tým, který měl dvougólový náskok, prohrával a Fernandes byl vyloučen. Tímto vývojem zápasu se výrazně zvýšila nejistota kolem budoucnosti nizozemského kouče. Naštěstí Harry Maguire v poslední chvíli převzal otěže a vyrovnávací brankou odvrátil hrozící katastrofu.

FIFA prošetří údajnou diskriminaci ze strany Izraele, na kterou upozornila Palestinská fotbalová asociace

Disciplinární komise FIFA bude požádána, aby prověřila obvinění z diskriminace vznesené Palestinskou fotbalovou asociací (PFA). Ta v květnu předložila návrh na pozastavení činnosti Izraele. Uvedl to ve čtvrtek řídící orgán světového fotbalu.

Diogo Costa prozradil, proč je tak dobrý v penaltách

Diogo Costa, 25letý portugalský reprezentant, je specialistou na penalty. Své schopnosti potvrdil na mistrovství Evropy, kde se stal prvním brankářem, který v jednom zápase zneškodnil tři pokutové kopy. Jeho úspěšnost v bránění penalt je nejen v Portugalsku, ale i v celé Evropě obdivována. Proto je brankář určitým nebezpečím pro potápějící se Manchester United v Evropské lize.