Změna ve vyšetřování dopingu. Profesionální tenisová hráčská asociace (PTPA) usiluje o větší vliv hráčů v tenise. Navrhuje, aby grandslamové turnaje a ATP/WTA hradily právní náklady hráčů při vyšetřování dopingových případů, čímž by zajistily spravedlivější podmínky pro všechny zúčastněné. Zda se skutečně systém změní, je zatím nejisté.
Novak Djokovič, jeden ze zakladatelů PTPA, otevřel diskuzi o nerovném přístupu k právní pomoci v tenise. Tenista se tázal, zda si každý hráč může dovolit zaplatit kvalitní právní zastoupení, které by efektivně hájilo jeho zájmy. Podle něj je nutné, aby všichni hráči, bez ohledu na postavení v žebříčku nebo finanční možnosti, měli přístup ke stejné úrovni právních služeb. Djokovič vyzval k tomu, aby tenisové organizace společně hledaly řešení, jak tento systém standardizovat a zajistit spravedlivé zacházení pro všechny.
Někteří jsou si „rovnější“
Jannik Sinner, aktuálně světová jednička, čelí obvinění z dopingu, o čemž informovala i stanice Sky News. I přes dva pozitivní testy na steroid clostebol ho nezávislý panel zproštil viny. Světová antidopingová agentura (WADA) však s tímto rozhodnutím nesouhlasí a podala odvolání ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS).
WADA tvrdí, že zjištění nezávislého panelu neodpovídají platným antidopingovým pravidlům, a požaduje, aby CAS zrušil rozhodnutí o zproštění viny a uložil Sinnerovi zákaz činnosti na jeden až dva roky.
Rychlost, s jakou byl původní případ vyřešen, vyvolala u některých pozorovatelů pochybnosti. U někoho se sice najde řešení rychleji, jiní, kteří nejsou na vrcholu žebříčku, ovšem mohou dát hře sbohem i na dlouhé roky, přičemž na verdikt čekají i několik měsíců.
Za vše mluví případ Simony Halep. Ten se táhl několik měsíců. Ačkoliv byla původně potrestána čtyřletým zákazem za doping, CAS nakonec snížil trest na devět měsíců. Soud uznal, že hráčka se snažila zjistit původ kontaminace. I tak ale ztratila mnoho prostředků i času. Svědčí to o neefektivitě a nejasném systému.
One of the PTPA’s Principles is tennis players must have fair anti-doping rules and regulations, with full due process rights. That includes a timely review.
— Professional Tennis Players Association (@ptpaplayers) April 28, 2023
We fully support players as they exercise their appeal rights & governing bodies must move with all deliberate speed to… https://t.co/6iPCVyuV6e
Pojďme tenistům pomoci
Ahmad Nassar, výkonný ředitel PTPA, v rozhovoru pro BBC navrhl inovativní řešení pro zlepšení podmínek tenistů. Podle Nassara by čtyři grandslamy a okruhy ATP a WTA měly zřídit fond, ze kterého by byly financovány právní služby pro hráče. Argumentuje tím, že tyto organizace již poskytují hráčům značné finanční prostředky ve formě prize money, benefitů a důchodů.
„Proč by jim neposkytly také přístup k nezávislým právníkům?“ ptá se Nassar. „To je přece spravedlivé,“ dodal. Zároveň zdůrazňuje, že PTPA by byla ráda, kdyby mohla tento systém spravovat, ale vzhledem k jejímu krátkému působení by to byla nespravedlivá zátěž.
Ani Sinner neunikne
WADA má za cíl přesvědčit sportovní arbitrážní soud, že Sinner nese odpovědnost za pozitivní dopingový test. Agentura musí prokázat, že hráč věděl o kontaminaci, nebo že se dostatečně nechránil před možným rizikem. Jedno je jisté. V tenise se začínají věci hýbat.