Přísnou dohru mají olympijské hry v Tokiu pro alžírského judistu Fathího Nurína. Ten z podniku odstoupil po tom, co se dozvěděl, že by mohl nastoupit proti soupeři z Izraele. Za své prohlášení, že si nechce špinit ruce, si teď od Mezinárodní judistické federace vyslechl trest. Kimono neoblékne 10 let.
Olympijské hry, tedy zřejmě ta největší akce letošního roku, je zdárně u konce už několik týdnů. Češi si domů odvezli rekordní počet cenných kovů a prožili nejlepší olympiádu v dějinách samostatného státu. Ne všichni ale skáčou po hrách radostí.
Příkladem by v tomto ohledu mohl jít Alžířan Fathí Nurín. No, příkladem. Nad jeho chováním kroutí hlavou celá sportovní veřejnost. Trojnásobný šampion Afriky si v Tokiu brousil zuby na medaili v kategorii do 73 kilogramů, z té ale nakonec sešlo.
Důvod tehdy všechny zarazil. Když se alžírský borec dozvěděl, že by podle losu narazit na soka z Izraele, odhlásil se. Zápas proti Toharovi Butbulovi si podle svých vlastních slov neuměl ani představit. „Nechci si špinit ruce,“ řekl alžírské televizi.
Čeká ho exemplární trest
Nurín měl nejprve na programu souboj se Súdáncem, věřil však, že vyhraje. V tom případě by pak šel přímo na Izraelce. Tak se rozhodl vzdát olympiádu rovnou. Alžírsko neuznává Izrael jako suverénní stát a v boji s Palestinou podporuje právě druhou stranu.
Mezinárodní judistická federace se k situaci postavil následovně. Trest, přesněji stopku do roku 2031 (!), dostal jak zápasník, tak jeho trenér Amar Benichlef. “Měli jsme smůlu při losu. Dostali soupeře z Izraele, proto jsme museli odstoupit,“ řekl kouč.
„Podle pravidel IJF není v žádných olympijských areálech, místech konání ani v jiných oblastech povolen žádný druh demonstrace nebo politické, náboženské či rasové propagandy. Judo je sport založený na silném morálním kodexu, včetně respektu a přátelství,“ myslí si federace.
V případě Nurína navíc nešlo o první prohřešek. Podobnou věc udělal už při mistrovství světa v roce 2019. Na stejném místě v Tokiu, stejnému soupeři Butbulovi. Tehdy mu to s vypětím všech sil prošlo, tentokrát už ale má smůlu.
Každý má právo na politický názor, ale každý musí také počítat s odezvou a následky svého postoje. Ale politika do sportu nepatří ! Nejlepší by bylo, kdyby zejména v individuálních sportech reprezentoval každý sportovec sám sebe, nikoli stát. Naši sportovci například zcela nesmyslně reprezentují naše momentální státoprávní uspořádání, které na dresy jednoznačně nepatří. Vedle Dominikánské republiky jsme v tomto směru jediní na světě. Je ostudou, že většina Čechů vůbec nezná jednoslovný název své země. Navíc, mnozí naši sportovci se pod vedením Neussera chovají jako hyeny vůči OV, který je na olympiádu vyslal. POLITIKA DO SPORTU NEPATŘÍ!!!