Manchester City zaostává za Liverpoolem o 20 bodů po porážce 0:2 na Etihad Stadium. Absence Erlinga Haalanda zdůraznila jeho útočnou slabost a pokles formy po letech dominance. Guardiola přiznává, že účast v Lize mistrů není jistá. Tento vývoj ukazuje, jak obtížné je dlouhodobě udržet vrcholovou formu.
„Možná Pep Guardiola i celý klub potřebují kompletní restart. City roky bojovali o tituly, ale nyní jim došly síly. Je čas na změnu,“ komentuje situaci pro Sky News Gary Neville, bývalý hráč Manchesteru United. „City jedou na plné obrátky už roky, ale teď jim došel dech. Tým společně stárne. Guardiola musí postavit nový vítězný tým. K tomu je potřeba nejen nová krev v kádru, ale i změna přístupu.“
City have lost two key ingredients that led to their greatness under Guardiola#MCFChttps://t.co/7RKSXbJIdE
— Manchester City News (@ManCityMEN) February 24, 2025
Porážka s Liverpoolem byla jejich osmou v této sezóně. Nejhorší bilanci pod Guardiolou měli v ročníku 2019/20 s devíti prohrami. Navzdory problémům Guardiola věří v lepší budoucnost týmu. „S výjimkou De Bruyneho a Akého máme mladý kádr a světlou budoucnost. Musíme však budovat novou generaci,“ řekl trenér pro BBC. Klub se proto zaměřuje na talentované hráče, kteří budou schopni v budoucnu převzít odpovědnost.
Není důvod k panice, ale změny přijdou
Roy Keane, bývalý irský fotbalový záložník a trenér, očekává další změny a odchod některých zkušených hráčů. City v lednu utratili 180 milionů liber za posily jako Marmoush, Khusanov, Reis a Gonzalez. Přesto se zdá, že tým stále hledá svou optimální podobu. S blížícím se koncem smlouvy De Bruyneho Keane věří, že některé klíčové postavy odejdou.
„Manažer musí rozhodnout, zda je čas na změnu. Ale není třeba panikařit. City mají silné zázemí a provedou další úpravy v létě,“ myslí si Keane. „Je normální, že po několika úspěšných letech dojde k výměně generací. To se týká nejen hráčů, ale i celkového přístupu k vedení týmu. Guardiola bude muset najít správnou rovnováhu mezi zkušeností a mladými talenty.“
Klíčem je správné posílení
Jamie Carragher, bývalý anglický profesionální fotbalista, věří, že City budou znovu bojovat o tituly, pokud zvládnou přestupovou strategii. „Liverpool byl před pár lety ve stejné situaci a zvládl přestavbu. Správné posílení kádru je zásadní,“ tvrdí.
V následujících měsících tak bude zajímavé sledovat, jaké kroky Guardiola podnikne. City stále mají potenciál dominovat anglické lize, ale bude nutné udělat zásadní změny. A ty budou bolet.