Paříž se chystá přivítat největší sportovní událost – Olympijské hry v roce 2024. Přestože se město dlouho prezentovalo jako mekka filmového průmyslu, tentokrát bude jeho slavný Cité du Cinéma přetvořen v srdce olympijského atletického městečka. Díky tomu se na jednom místě sejdou sportovci z různých zemí a kultur. Jde o moment, kdy se protnou různé kultury.
Nicméně, zásady oblékání pro hostitele a jejich hosty se liší. Zatímco Mezinárodní olympijský výbor (MOV) jasně stanovil, že atleti v Paříži mohou reprezentovat svou víru a zemi, Francouzský tým byl informován o něčem jiném. Tomu, jakožto instituci zastupující a financované veřejností, je nařízena laicita, což znamená absolutní neutralita ve veřejných službách. To znamená, že tým Francie nebude nosit hidžáb.
Pravidla platí pro všechny, ale …
Tato politika, která zakazuje nošení hidžábu ve veřejných prostorech, má ve Francii značnou podporu, ačkoli je kritizována mezinárodními organizacemi za porušování práv muslimských žen. Laicita, francouzský koncept sekularismu, vyvolává v zemi vášnivé diskuse, zejména po řadě teroristických útoků a vzestupu krajně pravicové politiky.
Emmanuel Macron, prezident Francie, opakovaně zdůraznil, že laicita neznamená odstranění náboženství ze společnosti, ale pouze jeho neutralitu ve státních a veřejných institucích. Tento koncept, který je pevně zakořeněn ve francouzské republice, je však často předmětem sporů a kontroverzí, zejména pokud jde o nošení náboženských symbolů ve veřejném prostoru.
Nedávné rozhodnutí Francie o nepovolení nošení hidžábu členy týmu během olympiády v Paříži vyvolalo rozruch a kritiku. Zatímco v jiných zemích se očekává, že sportovci budou moci nosit náboženské symboly podle svého uvážení, Francie se drží své politiky laicité.
Francie si bude stát za svým
Tato politika má významný dopad i na sportovní akce nižší úrovně, kde jsou muslimským hráčkám obvykle zakázány hidžáby. Aplikace konceptu laicité na základní úroveň sportu znamená, že sportovci, kteří nosí hidžáb, se obvykle snaží buďto kompromisně přizpůsobit, nebo se vzdávají účasti na největších sportovních událostech.
Verdikt
Napětí mezi požadavky na sekularitu a právem sportovců vyjadřovat své náboženské přesvědčení se však stále prohlubuje. Zatímco některé země, jako například Maroko nebo Spojené státy, akceptují nošení hidžábu v mezinárodním sportu, Francie se drží své politiky laicité, čímž vznikají napětí a konflikty. Olympiáda v Paříži v roce 2024 tak bude nejen sportovní událostí, ale také fórem pro diskusi o míře svobody projevu náboženství ve veřejném prostoru.