Světová fotbalová federace FIFA oficiálně jmenovala Saúdskou Arábii hostitelskou zemí mistrovství světa ve fotbale 2034. Maroko, Španělsko a Portugalsko budou spolupořádat ročník 2030.
Mimořádný kongres FIFA, který se konal ve středu, kromě Saúdské Arábie rovněž potvrdil Maroko, Španělsko a Portugalsko jako spolupořadatele mistrovství světa 2030.
Introducing the hosts for the next two editions of the @FIFAWorldCup! 🏆
— FIFA (@FIFAcom) December 11, 2024
Morocco, Portugal and Spain will host in 2030, with centenary celebration matches in Argentina, Paraguay and Uruguay.
Four years later, Saudi Arabia will host the FIFA World Cup 2034™. pic.twitter.com/WdOEdNEVxH
Rozhodnutí oznámil prezident FIFA Gianni Infantino. Na pořádání mistrovství světa v letech 2030 a 2034 se přihlásila vždy jen jedna kandidátka a obě byly potvrzeny aklamací, informoval server Al-Jazeera.
„Přinášíme fotbal do více zemí a počet týmů neoslabil kvalitu. Ve skutečnosti ji ještě posílil,“ řekl Infantino o mistrovství světa 2030.
Oslava stého výročí
Kombinovaný návrh Maroka, Španělska a Portugalska počítá s tím, že se v roce 2030 bude mistrovství konat na třech kontinentech a v šesti zemích. Uruguay, Argentina a Paraguay budou hostit slavnostní zápasy u příležitosti stého výročí turnaje.
„Jak lépe oslavit 100. výročí v roce 2030 než uspořádat mistrovství světa v šesti zemích, na třech kontinentech, se 48 týmy a 104 epickými zápasy. Svět se zastaví a oslaví 100 let mistrovství světa,“ cituje Reuters Infantina.
Saúdská Arábie se stane druhou blízkovýchodní zemí, která bude turnaj hostit. Následuje Katar s mistrovstvím v roce 2022.
Musí postavit osm stadionů
V roce 2034 se bude poprvé v historii konat turnaj pro 48 týmů v jedné hostitelské zemi. Zápasy se odehrají na 15 stadionech v pěti hostitelských městech Saúdské Arábie: Rijád, Džidda, Al Chobar, Abha a Neom.
Očekává se, že stadion krále Salmána v Rijádu s kapacitou 92 000 diváků bude po vybudování dějištěm zahajovacího a finálového zápasu. Saúdská Arábie, která ještě nikdy nepořádala turnaj takového rozsahu, bude muset postavit osm stadionů, na kterých se bude turnaj konat.
„Je to hrdý den, den oslav, den, kdy zveme celý svět do Saúdské Arábie,“ řekl Abdulaziz bin Turki bin Faisal al Saud, saúdský ministr sportu. „Máme v úmyslu uspořádat v našem království mimořádnou verzi mistrovství světa.“
Lidská práva a pouštní klima důvodem kritiky
Obě nabídky se dostaly pod palbu kritiky. Rozhodnutí uspořádat mistrovství světa v roce 2030 na třech kontinentech se setkalo s kritikou ze strany klimatických aktivistů kvůli zvýšeným emisím způsobeným dodatečným cestováním.
FIFA uvedla, že přijme opatření ke „zmírnění dopadu na životní prostředí“.
Nabídka Saúdské Arábie na rok 2034 byla kritizována kvůli stavu lidských práv v zemi a pouštnímu klimatu, podobně jako v případě mistrovství světa v Kataru.
Po potvrzení Saúdské Arábie jako pořadatele mistrovství světa ve fotbale v roce 2034 zveřejnilo 21 organizací, včetně Amnesty, organizací na ochranu lidských práv v saúdské diaspoře, skupin migrujících pracovníků z Nepálu a Keni a mezinárodních odborových svazů, společné prohlášení, v němž tento krok odsoudily.