Teprve ke své polovině se blíží mistrovství Evropy ve fotbale, svět už se ale zajímá i o budoucnost. V pořadí další ohromnou akcí bude v příštím roce světový šampionát v Kataru. Který bude v mnoha směrech ojedinělý. Katar ale už teď prozradil, jak to bude s fanoušky.
Mistrovství světa ve fotbale, to je asi ten největší event, který může nejoblíbenější kolektivní sport na planetě zažít. TOP „repre“ výběry se rvou o vzácnou sošku pro vítěze už od roku 1930, v roce 2022 v Kataru ale půjde o unikát.
Kvůli úmornému vedru se turnaj přesune z tradičních prázdnin na přelom podzimu a zimy, hrát se bude v moderních arénách, které se budují přímo pro šampionát, a diváci budou procházet výběrem. Jet budou moct jen ti, kteří projdou očkováním.
„Momentálně jednám s dodavateli o zajištění jednoho milionu vakcín pro některé z fanoušků, kteří přijedou do Kataru,“ prozradil agentuře Reuters katarský premiér Chálid bin Chalíf bin Abdalazíz Sání.
MS sice bude až za rok a půl, v Kataru je ale zatím naočkována jen polovina populace, takže chce být země na případný příliv cizinců připravena už dlouho před startem.
Případ s názvem „Norsko“
Už je samotné pořadatelství pro Katar vyvolalo zuřivou diskusi. Mluvilo se o korupci, penězích, které ovládají fotbal a další věcech. Nechutné jsou ale i podmínky, ve kterých pracují dělníci podílející se na stavbě fotbalových „svatostánků“.
Od zahájení prací zemřelo v Kataru v žalostných podmínkách už zhruba 6 500 pracovníků ze zemí „třetího“ světa, což se nelíbí ani fotbalistům. Někteří dokonce začali mluvit o bojkotu šampionátu. Prvními, kdo se postavil situaci čelem, byli Norové.
„Už nemůžeme sedět a dívat se, jak ve jménu fotbalu umírají lidé,“ prohlašoval v únoru klub Tromso IL. Norsko už sice zahájilo kvalifikační boje o MS, zároveň ale zvažovalo odstoupení. Pokud by se tak stalo, FIFA by mu udělila pokutu.
A to zhruba 457 tisíc korun. „V případě odstoupení po začátku šampionátu se pokuta zdvojnásobí,“ dodala FIFA.
Bojkotovat se nebude!
Mluvilo se o tom, že jen 29 procent Norů by chtělo v Kataru hrát. „Nechceme hrát fotbal na hřbitově,“ ozývali se někteří. Včerejší hlasování ale dopadlo jednoznačně: nic se bojkotovat nebude. Håland a jeho týmoví parťáci tak mohou být v klidu.
„O Kataru jsme mluvili hodiny a hodiny. Ale rozhodli jsme se, že bojkot není tím správným prostředkem k dosažení změny,“ nechal se slyšet tamní fotbalový svaz. Norové se neprobojovali do EURO, na MS už si ale alespoň fotbalově brousí zuby.
Uvidíme, co se ještě během roku a půl změní.