O postup do semifinále světového šampionátu se naše reprezentace s Německem dnes utká už počtvrté! Mistrovství světa 2019 a čtvrtfinálovou výhru 5:1 si asi pamatuje leckdo. Ikonické mistrovství světa 1996 ve Vídni a výhru ve čtvrtfinále 6:1 s pečetícím gólem Stanislava Neckáře přes celé hřiště si možná taky vybavíte. Ale první podobný a úplně nejdramatičtější souboj si určitě nepamatujete.
Mistrovství světa 1934 se hrálo v italském Miláně a československou reprezentaci tehdy poprvé vedl zahraniční kouč – Kanaďan Howard Grant, který hrál celý rok za LTC Praha a pro turnaj se uvolil koučovat zápasy jako „technický poradce“ vedoucího výpravy Františka Lorenze. Ze tří čtvrtfinálových skupin postoupili tři vítězové – Kanada, USA a Švýcarsko. O poslední místečko se pak střetly dva nejlepší týmy ze druhých míst – Československo a Německo. A 9. února 1934 se odehrálo pořádné drama!
Asi 1500 vesměs italských diváků zuřivě fandilo spojeneckému Německu. Ale během 45 minut (hrálo se stále ještě 3x 15 minut) gól neviděli. Nejblíže k němu byli Čechoslováci, kteří nastřelili tyčku. Prodlužovalo se tak 2x 5 minut. A hned v první nastavené minutě napřáhl z půlky hvězdý německý obránce Gustav Jaenecke, Peka puk vyrazil, ujal se ho ale útočník Werner George a ranou o tyč rozhodl. Sice se ještě dohrávalo zbylých 9 minut, ale na vysokého gólmana Wernera Leinwebera, který měřil na svou dobu impozantních 193 cm, nikdo z Čechoslováků toho dne vyzrát nedokázal, přestože v závěru kouč Grant posílal na led pětici nejlepších útočníků.
Sestava Československa, které tak odjelo z MS bez světové medaile, toho dne vypadala následovně: Jan Peka – Jaroslav Pušbauer, Wolfgang Dorasil – Jiří Tožička, Josef Maleček, Karel Hromádka – Alois Cetkovský, Tomáš Švihovec, Oldřich Kučera. Všichni hráči byli z LTC Praha, jen Dorasil z Troppauer EV.
Zajímavá jména také na německé straně
Zajímaví hráči se objevili i v německém týmu. Kromě obra Leinwebera v brance a obránce Gustava Jaeneckeho, což byl bezesporu nejlepší německý hokejista předválečné doby, hrál stále ještě sedmatřicetiletý veterán z první světové války Erich Römer. V útoku hrál například Horst Orbanowski, který se učil hokej i při studiu v USA, a musel vynechat OH 1936 kvůli práci v Teheránu, nebo Joachim Albrecht von Bethmann-Hollweg, příslušník šlechtického rodu, jehož předkové se dají vypátrat až do 13. století.
Doufejme, že čeští hokejisté dnes navážou na poslední dvě výhry s Německem ve čtvrtfinále. A na dávnou nešťastnou prohru v prodloužení bude i nadále padat prach zapomnění.