Svět bojových sportů se už nějakou dobu velmi liší od toho, který jsme znali ještě před několika lety. Zápasy mezi celebritami, youtubery a stárnoucími boxerskými hvězdami, které byly vytaženy z důchodu, jsou stále populárnější a vyvolávají větší zájem než soupeření mezi „skutečnými“ sportovci.
V Česku si pozornost získaly boxerské zápasy celebrit, zejména pak boxerská bitva Rytmuse s Marpem, nebo MMA souboj Jakuba Štáfka s Peterem Benkem, který skončil vítězstvím českého herce již po 69 sekundách. To bylo ale nic proti tomu, co přinesla Organizace Clash of the Stars specializující se na zápasy celebrit, především youtuberů, ale lidí z dalších oblastí šoubyznysu. Zájem o vstupenky byl enormní a také sázky na Clash of the Stars předčily očekávání a stále nabírají na popularitě. Motivace k sázení na zápasy celebrit přitom není poháněna pouze touhou získat nějaký finanční obnos za správný tip, ale jde také o způsob, jakým fanoušci vyjadřují podporu svému oblíbenému youtuberovi, rapperovi či hvězdě z jiného oboru.
Clash of the Stars má za sebou již dva turnaje, kde je patrně největší stálicí kulturista Filip Grznár, ale mihla se zde třeba i hvězdička filmů pro dospělé Silvia Dellai nebo zpěvák Adam Mišík. Spekulovalo se i o účasti Agáty Hanychové, bývalého poslance Lubomíra Volného nebo Kamila Bartoška alias manipulátora a mystifikátora Kazmy. Kromě zápasů v MMA, boxu a K1 nabízí Clash of the Stars také bizár v podobě polštářové bitvy.
Počátky šílených zápasů
Takzvané zápasy podivínů mají navzdory zdání bohatou historii. Již v 90. letech minulého století se konaly „freak fights“, ale protože to bylo dávno před nástupem sociálních médií, utkávali se v nich bojovníci, jejichž fyzická odlišnost byla viditelná pouhým okem, a ne jako dnes ti, kteří mají největší sledovanost na internetu. V roce 1994 tak UFC uspořádala zápas mezi specialistou na MMA Keithem Hackneym, který vážil přibližně 90 kg, a bývalým sumistem, držitelem titulu „nejtěžší žijící sportovec světa“, Emmanuelem Yarbroughem, který vážil více než 270 kg. Takových zápasů, které byly vyhlašovány jako souboj Davida s Goliášem, bylo mnoho.
Zápasy celebrit a podivínů se těší většímu zájmu než ty “skutečné”
Freak fights jsou mimořádně prosperující oblastí bojových sportů, a nevím, jestli ne sportu obecně. To, co se v poslední době kolem takových zápasů děje, je na jednu stranu něco naprosto překvapivého, ale na druhou stranu by to možná nemělo šokovat? Dnes fanoušci opravdu hledají emoce. Takové zápasy jim to dávají. Proč takový náhlý výskyt takových soubojů? Je to důsledek rozvoje sociálních médií. Tito lidé velmi dobře vědí, jak se pohybovat na internetu, jak aktivizovat své publikum, a proto jsou tak chytlavým soustem. Dnešní fanoušek chce podívanou, ne souboj dvou anonymních bojovníků.
Šílené zápasy nejsou „vyhrazeny“ pouze celebritám. Stále častěji se takových zápasů účastní profesionální sportovci. Floyd Mayweather Jr., který je považován za jednoho z nejlepších boxerů světa, má za sebou již dva takové zápasy – v roce 2019 se nejprve utkal s japonským kickboxerem Tenšinem Nasukawou a poté s youtuberem Loganem Paulem.
Co přimělo Floyda Mayweathera zúčastnit se takového souboje? “Dvě věci: Za prvé, finance. A za druhé, chtěl jsem vyzkoušet něco nového. Fanoušci se mě často ptali, kdy si vyzkouším MMA. Vždycky jsem si říkal, že už jsem moc starý, že když něco dělám, musím se tomu věnovat na sto procent. Život napsal jiný scénář a opět se ukázalo, že nikdy nemůžeš říct nikdy. Beru to jako americký wrestling. Nemělo by se to brát jen jako sport, ale jako zábavná show,“ řekl bývalý mistr světa v boxu.
Zápasy veteránů. Tyson, Bowe, De La Hoya se vracejí do ringu
Zajímavé jsou také zápasy veteránů, o které je stále větší zájem. Zápas mezi Mikem Tysonem a Royem Jonesem Juniorem v listopadu 2020 byl velmi úspěšný. Zápas se vydařil a pořadatelé (Legends Only League, galavečer byl vysílán v aplikaci Triller) se pochlubili ziskem 80 milionů dolarů (1,6 milionu prodaných PPV balíčků). Později se do ringu vrátil i legendární Julio Cesar Chávez, který se v červnu utkal s Hugem Camachem Jr. v exhibičním zápase.
Při sledování reakcí fanoušků a novinářů na šílené zápasy lze vypozorovat dva dominantní názory. Někteří považují za skandální, že youtubeři vydělávají více než sportovci a objevují se v zápasech večera, zatímco mistři světa jsou „nacpáni“ někde na zápasové kartě. Jiní v tom vidí pozitivum a příležitost pro box, jak získat nové publikum. Je tu i další pozitivum. Tito youtubeři, kteří se proslavili hlavně pařbami, se často mění o 180 stupňů. Existuje mnoho příkladů lidí, kteří díky svým výkonům na galavečerech vzali za své a dali se na sport.