Tak to by bylo něco. Podobně jako v minulosti doplácelo na problémy s dopingem Rusko, pod svou vlajkou nesmělo vystupovat na mezinárodních akcích a její sportovci byli nuceni závodit jako neutrálové, hrozí tento scénář také Norsku. Dokonce i takový, že by Norsko nesmělo vůbec na olympijských hrách či světových pohárech startovat.
Asi každý sportovní fanoušek v průběhu posledních let zachytil dopingové skandály ruských sportovců a následné kroky, které mezinárodní sportovní organizace podnikaly. Vlajka, hymna, … to všechno měli a mají ruští sportovci zakázané. Nemuseli by v tom ale být sami, podle různých světových médií řeší problémy také Norové.
Probably a complete coincidence with the more recent surge in young Norwegians lighting up the athletic world. Of course, it is. https://t.co/weq3VjRSVL
— Orion Coaching (@ORION_coaching) August 20, 2022
Hlavní trable spočívají v tom, že tamní antidopingová pravidla jsou v rozporu s těmi mezinárodními, které nastoluje kodex Světové antidopingové agentury WADA. Jde zejména o sportovce ve věku 15 až 18 let, které Norové bez souhlasu rodičů nesmí, minimálně podle svých pravidel, jakkoliv testovat. V praxi to znamená, že všichni mladší 18 let mohou dopovat, ale nikdo o tom nemá šanci vědět.
WADA takové stanovisko zahazuje a na přelomu let 2022 a 2023 by právě na to mohlo doplatit Norsko, kterému až doteď všechno procházelo. Co by se mohlo stát v případě, že svá pravidla neupraví? Pokuty, zadržování peněz, ale také vyřazení Norů z mezinárodních soutěží, olympiád, paralympiád a nemožnost jakékoliv akce organizovat.
Norové hodlají jednat
Norská antidopingová agentura ADNO si je všeho vědoma a dokonce už celou kauzu začala řešit. A to tím stylem, že vedení poslalo dopis na ministerstvo kultury a rovnosti a na ministerstvo pro děti a rodinu. Případem se chtějí zabývat a chtějí najít rozuzlení. Mezinárodní soutěže bez Norska si v zemi nikdo neumí představit.
ADNO zároveň tvrdí, že s dopingem nechce mít absolutně nic společného. „Nechceme sport, kde můžete dopovat, dokud vám nebude 18 let. Poskytuje to příležitost podvádět a získat nespravedlivou výhodu oproti ostatním,“ pronesl generální manažer agentury Anders Solheim.
Norsko bude mít na nápravu zhruba půl roku. Všichni doufají, že se problém podaří vyřešit tak, aby země a její sportovci zůstali absolutně bez postihu.