Úrazové pojištění toho v sobě skrývá mnohem více, než si lidé obvykle myslí. A jak na něm – nebo s ním – ušetřit až tisíce?
Můžeme se na to podívat z několika úhlů pohledu. Úrazové pojištění vám totiž může pomoci ušetřit hned několikrát. Pokud již pojištění máte, a máte je dokonce několik let, je velká pravděpodobnost, že sjednání modernějšího produktu vám dokáže peníze ušetřit. Samozřejmě, pokud máte pojištění z dob minulých, za 40 Kč měsíčně, tak na tuto cenu se pravděpodobně už nikde nedostanete. Na druhou stranu, takovéto pojištění má minimální krytí a za zlomenou nohu můžete také dostat odškodné královských 300 Kč. Je to výborná věc do muzea nebo jako relikvie k zarámování, ale rozhodně se to podle současných měřítek nedá nazvat úrazovým pojištěním.
Máte jednu svoji ověřenou pojišťovnu?
V pojišťovnictví to není jako v manželství a podpis smlouvy není manželský slib. Vaší peněžence nejvíce prospěje, pokud nebudete za až tak věrní, a prověříte si i jiné možnosti. Konkurenční boj pojišťoven totiž můžete využít ve svůj prospěch. Pojišťovna je totiž jako každá jiná firma. Chce klienty a chce vydělávat. A logicky se snaží poskytovat lepší a levnější služby než konkurence. Už jen vhodnou změnou pojišťovny můžete ušetřit velké částky peněz.
A nemusíte strávit léto zrovna oběháváním pojistných institucí. Asi nejrychlejší způsob je využít online porovnávač, do kterého zadáte aktuální pojistné částky, necháte si provést srovnání úrazového pojištění a jen si pár sekund počkáte, než vám „vyplivne“ přehled celého trhu. Pak už je jen na vás, která z nabídek vám bude připadat nejvýhodnější.
Změnili jste práci?
Pokud máte modernější produkt, starý třeba jen několik let, je velká pravděpodobnost, že jeho změnou vyděláte. Úrazové pojištění totiž neurčuje svou cenu podle věku, ale spíše podle životního stylu. Pokud jste dříve pracovali v nebezpečnějším prostředí, například jako řidič, a dnes sedíte v kanceláři a děláte dispečera, je vaše staré pojištění nejspíše drahé. Bylo sjednáváno v době, kdy jste pro pojišťovnu představovali mnohem větší riziko a to si samozřejmě pojišťovna nechala také zaplatit. Pokud je z vás aktuálně kancelářská krysa, rizika jsou pro pojišťovnu menší a vy tak zaplatíte méně.
Změnili jste koníčky?
I tady platí pravidlo: větší rizika = dražší pojistka. Pokud jste dříve často holdovali nebezpečným sportům (seskok padákem, závodní lyžování, cyklistika, jezdectví…) a dnes už si například sednete na kolo jen při výletu s dětmi, měla by to vaše pojišťovna vědět. Opět budete spadat do nižší rizikové skupiny a tím pádem pro vás také budou platit nižší pojistné částky.
Pokud sportujete dál, ale už jen jako koníček, a nezávodíte, i to vám pojištění dokáže zlevnit. Pojišťovny celkem pružně zohledňují to, jestli si jen o víkendech zahrajete fotbálek pro radost, nebo jestli jste zaregistrovaní v nějaké, byť i pralesní, lize. Pokud jste tedy organizovaný sport pověsili na hřebík, nenechte si to pro sebe.
Máte rodinu?
Nejen ve vietnamské tržnici platí, že „čím víc proužek, tím víc Adidas“. Pojišťovny to mají stejně. Pokud do své pojistky přidáte i partnera a děti, dostanete se na vyšší částku v pojistném a logicky dostanete u mnoha pojišťoven lepší cenu, než kdybyste v pojistné smlouvě byli sami. Ušetřit tak na pojistce můžete nejen vy, ale v podstatě celá vaše rodina.