Curling. Olympijský sport, jehož hlavním cílem je dopravit speciální kámen k vyznačeného prostoru. Pro někoho nepochopený sport, pro jiné životní cesta. Jelikož se u nás o tomto sportu moc nemluví, rozhodli jsme se vám ho před olympijskými hrami představit.
Už od roku 1924 a pravidelně od olympiády v roce 1998 je curling zařazen do programu her. Jinak tomu nebude ani v Pekingu, kde navíc dva zástupci ponesou do curlingové arény i českou vlajku. Mnohým neznámý sport se zdá jednodušší, než jak tomu je doopravdy.
O co vlastně jde?
Curling se zrodil ve Skotsku už v 16. století a začínal s těžkými kameny jejichž váha mnohdy dosahovala i 20 kilo. Balvany byly ze žuly a těžily se ve specifických lomech v oblasti severní Británie. Jakmile výrobci zkombinovali kameny s ledem, pravidly a týmy, zrodil se zábavný sport.
Kratochvíle se dostala až do Kanady a Spojených států, kde se stala oblíbenou náplní volného času pro country cluby. Curlingový mač potřebuje dva týmy po čtyřech hráčích, kteří bojují na obdélníkovém povrchu. Led je přesně 42,07 metrů dlouhý a 4,28 metrů široký. Na každém konci kluziště jsou terče.
Zajímavé je, že led není jen hladký. Jsou na něm i nepatrné kapičky vody, které jsou umístěny a zmrazeny tak, aby vytvořily „oblázkový led“, který pomůže s přilnavostí kamene.
Většina kamenů byla dovážena z ostrova Ailsa Craig. Na Ostrově se těžila žula, ze které jsou kameny vyráběny. Od roku 2013 se však těžba kamene zastavila a kámen se bral pouze z vytěžených zásob. Zásoby měli stačit do roku 2020.
Název Curling
- Název „curling“ je odvozen od trajektorie kamene, to jak se otáčí na konci své cesty po ledě. Skutečný termín „curl“ znamená množství otáček, kolik kamen při cestě po ledě udělá.
Pomůcky ke curlingu
- Jednou z nejdůležitějších věcí, bez které se na ledě neobejdete, jsou správně boty. Bez speciálních bot byste na ledě moc platní nebyli. Jedná se o boty s jednou klouzavou podrážkou a druhou protiskluzovou vrstvou. Jde o to, kterou rukou posouváte kameny směrem ke kruhu. Pokud pravou, pak se na vaší levé noze vyskytuje bota ke sklouznutí a na pravé protiskluzová vrstva.
- Druhou stejně potřebnou položkou je curlingové koště. Koště používají hráči k zametaní ledu a tím následným zahříváním. Díky zahřívání se pak u kamene snižuje rychlost a délka jeho rotace. Někdy to může být až o několik metrů.
Autore, trubko, precrete si priste po sobe clanek, zda tam nejsou hrubky. Take je dobre psat o necem, cemu rozumite, nebo konzultovat vytvor s odborniky ( myslim tim treba posledni odstavec). Ale Vy se jiste polepsite, ze? Olda.