Bojovníci proti dopingu zažívají déjà vu, tedy neodbytný pocit, že něco podobného už tu jednou bylo. Při dopingu byli opět chyceni ruští sportovci a znovu užili nepovolenou látku s názvem meldonium. Tu “proslavila” tenistka Maria Šarapovová, kterou asi netřeba představovat.
Zkoušejí to znovu a znovu, a to přesto, že si v posledních letech kvůli dopingu několikrát uřízli pořádnou ostudu a čelí mnoha sankcím. Na sportovních akcích, včetně olympiády nesmí vystupovat pod svoji vlajkou a pokud by se jim náhodou povedlo vyhrát, tak jim nezazní národní hymna. Ruští sportovci jsou ale nepoučitelní a znovu sáhli po nepovolené látce.
Past sklapla u dvou veslařů
Tentokrát jde o dva ruské veslaře, kteří měli pozitivní dopingový test v přípravě na olympiádu a vypadli tak z nominace ještě před jejím zveřejněním. Jde o Nikitu Morgacova a Pavla Sorina, u kterých test odhalil užití meldonia. Pro čtyřicetiletého Morgacova by šlo o čtvrtý start na olympiádě, pro Sorina mělo jít o olympijskou premiéru.
Jedná se tak o další přešlap Rusů, kteří ale tentokrát nestrkají hlavu do písku. S odhalením dopujících sportovců přisel svazový šéf Alexej Svirin a ke kauze už se vyjádřil i předseda ruského olympijského výboru Stanislav Pozdnakov, který potvrdil, že oba veslaři mají zastavenou činnost. Rovněž řekl, že veslařský svaz musí případ důkladné vyšetřit a přijmout veškera nutná opatřeni.
Prevenci cukrovky? Asi ano, ale na obhajobu to nestačilo
V souvislosti s užitím meldonia způsobila pořádný humbuk před 5 lety legendární Maria Šarapovová. Slavná tenistka užívala látku nebo spíš lék, který ji obsahuje, kvůli prevenci proti cukrovce, kterou měla v rodině. Látka ale shodou okolnosti pomáhá ke zlepšeni sportovního výkonu, konkrétně pak zlepšuje krevní oběh, posiluje činnost srdce a urychluje rekonvalescenci.
Za Šarapovovou ale i dalši sportovce z Ruska se tehdy postavil bývalý šéf ruské antidopingové agentury Nikolaj Durmanov. “Ten prostředek nijak nezvyšuje sílu sportovce ani jiné parametry,” prohlásil Durmanov, který ale s obhajobou neuspěl stejné jako Šarapovová. Ta dostala dvouletý zákaz činnosti.
Na seznamu zakázaných prostředku je přitom meldonium poměrně krátce, až od roku 2016.
V minulosti bylo rozšířeno hlavně v zemích bývalého sovětského svazu, kde se používalo v armádě. Vojákům pomáhalo ke zvýšeni odolnosti při enormní zátěži. Podobně “populární” byl u sportovců z této části světa i bromantan, který se objevil ve vzorcích ruských sportovců na olympiádě v roce 1996.
no co k tomu dodat u někoho lék u někoho doping
Co k tomu dodat, nepoučitelný se nikdy nepoučí