Svět golfu málem měnil historické tabulky. Dvacetiletý Jihoafričan Wilco Nienaber totiž předvedl jednu z nejdelších ran, jaké kdy byly na amatérských i profesionálních turnajích k vidění. Míček se zastavil až po více než čtyřech stech metrech.
Wilco Nienaber je nováčkem mezi profíky, na European Tour hraje teprve první rok. Ale že by ho nějak svazovala tréma? To rozhodně ne! O dost zkušenější kolegy udivuje hlavně dlouhými odpaly. Na European Tour statistiku „dlouhých hráčů“ dokonce vede, má famózní průměr 308 metrů.
Jen pro srovnání, amatéři pálí kolem dvou set metrů, profesionálové přidávají ještě zhruba 70 metrů navíc. Vyhlášený je třeba Bryson DeChambeau, parádně se umí opřít do míčku i světová jednička Dustin Johnson. Wilco Nienaber je ale ještě jiná třída. Doma na turnaji v Johannesburgu málem pokořil vousatý rekord. Naměřili mu odpal o neuvěřitelné délce 401, 5 metru! Světový rekord zatím odolal, ale kdo ví, co bude dál. Rekordní zápis v golfové kronice světa už ztrácí barvu, je totiž z roku 1974.
Tehdy 25. září zahrál Mike Austin na hřišti Winterwood u Las Vegas odpal o délce 471 metrů. Po pravdě hodně mu pomohl vítr, prý o rychlosti 55 km/h. A navíc kromě rekordu mu to moc nepomohlo. Jamku přestřelil, musel se vracet a místo super výsledku z toho byly tři putty a bogey.
Údajně nejdelším zaznamenaným hole-in-one je rána Mike Creana z roku 2002. Na rovné pětiparové jamce na hřišti Green Valley Ranch v Denveru dokázal zahrát ránu dlouhou 470 metrů.
Co je to ale proti vesmírnému golfu. V roce 2006 v rámci jedné reklamní akce mezi Ruskou vesmírnou agenturou a kanadskou firmou Element 21 Golf Company astronaut Michail Ťjurin odpálil nejdelší míček historie. Pouze jednoruč, protože kvůli objemnému skafandru nemohl spojit ruce. Míček po oběžné dráze kroužil několik dní a pak se zřejmě spálil v atmosféře.