„Může to být rozdíl mezi životem a smrtí.“ To jsou slova Lynn Calder, ředitelky Ineos Automotive, automobilové společnosti vlastněné minoritním akcionářem Manchester United, sirem Jimem Ratcliffem. Vyjádřila se tak o dopadu, který na podnik může mít zavedení cla ze strany Spojených států. Nejen auta, ale také sport výrazně podraží.
Firma vyrábí auta ve Francii a nyní čelí možnosti uvalení 25% cla na vývoz na klíčový americký trh. Calderová přiznala, že je podnik vůči clům zranitelný a potřebuje „přímý a naléhavý politický zásah“. Její varování připomíná, že cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem mohou mít širší důsledky na průmyslová odvětví spojená se sportem skrze investice nebo sponzoring.
Dopad na sponzoring
USA budou v následujících letech hostit některé z největších sportovních událostí, včetně mistrovství světa ve fotbale 2026 a olympijských her v Los Angeles 2028. Tyto akce obvykle poskytují zahraničním společnostem příležitost ke zvýšení svého profilu a prodeje na americkém trhu.
The fallout from President Trump's aggressive new tariffs has spurred Congress into action, with a growing number of Republicans joining Democrats to express interest in using their power to restrain him. https://t.co/Cq4bdFU5Ci
— NBC News (@NBCNews) April 4, 2025
Například jihokorejský automobilový gigant Hyundai má smlouvu o sponzorství s FIFA a očekává, že ji naplno využije během klubového mistrovství světa v roce 2025 a následně i při MS 2026. Otázkou však zůstavá, zda Trumpova agresivní obchodní politika nepřinutí firmy přehodnotit své plány.
„Myslím si, že někteří sponzoři nyní zvažují, jak se v USA propagovat, pokud budou obchodní bariéry přísnější,“ říká podle BBC John Zerafa, expert na sportovní marketing. Mnoho sportovních týmů a sportovců má také sponzorské smlouvy s výrobci sportovního oblečení. Tyto společnosti, jako Nike, Adidas a Puma, jsou z velké části závislé na materiálech a výrobě v Asii, kde Trump zavádí nejvyšší cla.
Napjatá atmosféra na velkých akcích?
Kromě ekonomických otázek se řeší i dopady na atmosféru samotných sportovních akcí. Například Ryder Cup, který se letos koná v USA, by mohl být poznamenán větší rivalitou mezi americkými a evropskými fanoušky.
Trumpovy hrozby zavedení 25% cla na dovozy z Kanady a Mexika mohou také zkomplikovat organizaci MS ve fotbale 2026, které USA spolupořádají právě s těmito dvěma zeměmi. Trump v lednu prohlásil, že kvůli napětí mezi těmito národy bude turnaj napínavější. Evidentně se do politiky dostávají praktiky Trumpových přátel z UFC. Že by se snad Conor McGregor stal ministrem trashtalku?
Ceny sportovního vybavení
Cla neovlivní jen velké společnosti, ale i běžné spotřebitele. Vyšší cla na dovoz sportovního vybavení mohou podle NBC News zdražit ceny pro týmy i jednotlivce. Například kluby Premier League prodávají svá televizní práva do USA za miliardy liber, ale pokud cla povedou k recesi, mohou si lidé moci dovolit méně drahých předplatných a vstupenek.
Sportovní svět tak s napětím sleduje, jak se situace vyvine. Cla by mohla nejen změnit obchodní vztahy, ale i atmosféru na sportovních akcích a ceny, které budou fanoušci ochotni platit.