Alžírská boxerka Imane Khelif, kolem níž se na pařížských hrách strhla bouře kvůli genderovému sporu, získala zlatou olympijskou medaili. Je prý nejlepší odpovědí na zuřivou kampaň proti její osobě.
Ve finále porazila Číňana Jang Lioua a odváží si tak z olympiády zlato. Po vítězství se vyjádřila ke svému ženství a nenávistné kampani proti své osobě, kterou si musela prožít.
Khelif se nechala slyšet, že „útoky“ kvůli pohlaví dodaly jejímu vítězství „speciální příchuť“.
When Imane Khelif received the gold medal in the women's 66kg 🥶 pic.twitter.com/vKbf08XUhV
— ESPN Africa (@ESPNAfrica) August 9, 2024
Alžírská stříbrná medailistka z mistrovství světa 2022 a tchajwanská boxerka Lin Jü-ting se v Paříži dostaly do centra pozornosti v rámci genderového sporu. Ten dominoval titulkům novin a byl předmětem mnoha diskusí na sociálních sítích.
Khelif, která zvítězila jednomyslným rozhodnutím, je první Alžířankou, která získala olympijský titul v boxu. Také první boxerkou ze své země, která získala zlato od Hocine Soltaniv Atlantě 1996. Ženský box je na olympijských hrách od Londýna 2012.
Medaile je nejlepší odpovědí
„Byl to můj sen. Osm let můj sen. Jsem olympijská vítězka, zlatá medailistka. Jsem velmi šťastná. Osm let dřiny,“ řekla pětadvacetiletá Khelif.
„Osm let žádný spánek, osm let jsem unavená. Teď jsem olympijská vítězka. Jsem velmi šťastná. Chci poděkovat všem lidem, kteří mě přišli podpořit. Lidem, Alžírsku, všem lidem, Paříži.
Tato zlatá medaile je nejlepší odpovědí na zuřivou kampaň proti mně.“
Khelif na tiskové konferenci reagovala na kontroverze, které ji obklopují: „Jsem žena jako každá jiná žena. Narodila jsem se jako žena a žila jsem jako žena. Existují však nepřátelé úspěchu a ti nedokážou můj úspěch strávit.“
Její poražená soupeřka Yang řekla: „Mám z ní radost. Respektuji každého, a dokonce se od ní budu učit (boxerské moudrosti).“
Na olympiádě se pohlaví netestuje
Khelif a dvojnásobnou mistryni světa Lin Mezinárodní boxerská asociace (IBA) diskvalifikovala z mistrovství světa 2023. Na tiskové konferenci během pařížských her tento orgán uvedl, že je genderový test označil za nezpůsobilé.
Boxerka to okomentovala slovy, že se stala obětí „šikany“ a že Mezinárodní boxerská asociace (IBA) „mě nenávidí a já opravdu nevím proč“.
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) používá v Paříži pravidla způsobilosti boxu, která byla uplatněna na olympijských hrách 2016 a 2021. Ta nezahrnují testování pohlaví, uvádí Reuters.
MOV odmítl výsledky genderových testů nařízených IBA jako svévolné a nelegitimní s tím, že k jejich provádění nebyl žádný důvod. Tento postoj v pátek podpořila i organizace Human Rights Watch.