Trenérka kanadské ženské fotbalové reprezentace Beverly Priestman byla odvolána z funkce hlavní trenérky pro olympijské hry. Je také dočasně suspendována kanadskou fotbalovou federací. Důvodem je pokračující skandál kolem dronu, který v pondělí přeletěl nad tréninkem novozélandského týmu.
Kanadská fotbalová asociace uvedla, že toto opatření přijala poté, co v posledních 24 hodinách získala další informace o předchozím použití dronů proti soupeřům ještě před začátkem olympijských her v Paříži 2024.
Statement: Suspension of Bev Priestman
— Canada Soccer (@CanadaSoccerEN) July 26, 2024
Třiačtyřicetiletá Priestman, která se narodila v Anglii, se „dobrovolně“ vzdala vedení týmu při úvodním vítězství 2:0 nad Kiwi ve čtvrtek, zatímco její asistentka Jasmine Mander a „neakreditovaný analytik“ Joseph Lombardi museli odjet domů.
Fotbalový podfuk neunikne trestu
Ve čtvrtek francouzský soud Lombardiho odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody na osm měsíců za přiznání viny k létání dronem v městské oblasti bez licence.
Generální ředitel Kanadské fotbalové asociace Kevin Blue ve svém prohlášení potvrdil, že Priestman bude suspendována až do konce her, zatímco proběhne nezávislý externí přezkum. Asistent trenéra Andy Spence převezme vedení týmu na zbytek her. Další zápas obhájce zlaté olympijské medaile je v neděli proti Francii.
Co na to obviněná trenérka?
„Především se chci omluvit hráčkám a zaměstnancům novozélandského fotbalu a hráčkám kanadského týmu. Tohle nezastupuje hodnoty, na kterých náš tým stojí. Jsem v konečném důsledku zodpovědná za chování v našem programu,“ řekla dle BBC Priestman po incidentu.
Kdo je Beverly Priestman?
Priestman, narozená v hrabství Durham, zahájila svou profesionální trenérskou kariéru v roce 2013 u kanadského ženského týmu do 17 let. Pak postoupila k týmu do 20 let. Její kvality rychle rozpoznal Phil Neville v roce 2018, kdy bývalý trenér anglického ženského národního týmu přivedl trenérku jako svou asistentku.
Po dvou letech v Anglii se Priestman vrátila do Kanady. Tam převzala vedení národního týmu a dovedla jej k olympijskému zlatu v Tokiu v roce 2021, když ve finále porazil Švédsko na penalty.
V sázce je pověst ženského fotbalu
Skandál kolem zneužití dronu v kanadském ženském fotbalu má dalekosáhlé důsledky. Poškozuje pověst nejen kanadského týmu, ale i celého sportu. Otázky integrity a fair-play se nyní stávají středem pozornosti. Incident tak vyžaduje důkladné prošetření a zavedení nových pravidel, aby se podobným situacím v budoucnu zabránilo.