10.2 C
    Neděle 6. října 2024

Angličané postupují po penaltách do semifinále, Pickford hrdinou

Anglie porazila ve vyčerpávajícím čtvrtfinále na Euru 2024 Švýcarsko až v penaltovém rozstřelu. Rozhodující zákrok si při něm připsal brankář Jordan Pickford, který zneškodnil pokus Manuela Akanjiho. Angličané tak zopakují svůj postup do semifinále z minulého Eura a v Dortmundu se utkají s vítězem duelu Nizozemsko – Turecko.

Anglická reprezentace s vypětím všech sil zdolává Švýcarsko 1:1 (5:3 na penalty) a postupuje do semifinále Eura 2024. Zároveň si tak zopakovala postup do semifinále na druhém Euru po sobě.

Průběh zápasu

V hledišti v Düsseldorfu nechyběla ani vznešenost v podobě prince Williama. Na hřišti se toho zpočátku skutečně příliš mnoho nepředvedlo. Oba týmy zodpovědně držely tvar a opatrně se zkoumaly. Anglie, která poprvé od finále Eura 2020 nastoupila se třemi obránci, se do zápasu zakousla a její útočný arzenál postupně začal testovat síly soupeře. Švýcarsko však odolávalo.

První střela na branku přišla až v 51. minutě. K překvapení všech to byl pokus v červeném dresu, konkrétně Breela Embola, který ale Pickford bez problémů zneškodnil. Švýcarští fanoušci rázem ožili a jejich tým jim to vrátil. Patnáct minut před koncem propálil odražený centr Dana Ndoyeho právě Embolo a Švýcarsko vedlo.

Podruhé v play-off Eura se Anglie ocitla v nepříznivé situaci. Gareth Southgate okamžitě reagoval trojím střídáním a do pěti minut bylo srovnáno. Nádhernou branku z přímého kopu vpálil Bukayo Saka. Třetí čtvrtfinále Eura 2024 tak dospělo do prodloužení, kde opatrnost z úvodu zcela vymizela a oba týmy útočily na plné pecky.

Více práce měl gólman Yann Sommer, který zastavil střely Declana Rice a Juda Bellinghama. Nejblíže vítězství ale byl Xherdan Shaqiri, jehož přímý kop z rohu odrazila tyč. A tak se šlo na penalty. Pickford vychytal Akanjiho a Angličané byli bezchybní, včetně střídajícího Trenta Alexander-Arnolda, který proměnil rozhodující penaltu a poslal Anglii do semifinále v Dortmundu.

Anglie si jde pro medaile

Fanoušci zprvu viděli nudný fotbal. S postupem času si ale přišli na své. Angličané si tak po dramatickém vítězství nad Švýcarskem zahrají o finále Eura 2024. Gareth Southgate bude doufat, že jeho tým naváže na skvělou formu z předchozích zápasů a v Dortmundu zabojuje o cenný kov. Švýcarsko i přes prohru ukázalo, že je s ním nutné počítat, a odchází z turnaje s hrdě vztyčenou hlavou.

Čísla nelžou. Ten Hag může potopit Manchester United

Když se v Portugalsku rozezněla konečná siréna 90. minuty, Erik ten Hag se ocitl v bezvýchodné situaci. Jeho tým, který měl dvougólový náskok, prohrával a Fernandes byl vyloučen. Tímto vývojem zápasu se výrazně zvýšila nejistota kolem budoucnosti nizozemského kouče. Naštěstí Harry Maguire v poslední chvíli převzal otěže a vyrovnávací brankou odvrátil hrozící katastrofu.

FIFA prošetří údajnou diskriminaci ze strany Izraele, na kterou upozornila Palestinská fotbalová asociace

Disciplinární komise FIFA bude požádána, aby prověřila obvinění z diskriminace vznesené Palestinskou fotbalovou asociací (PFA). Ta v květnu předložila návrh na pozastavení činnosti Izraele. Uvedl to ve čtvrtek řídící orgán světového fotbalu.

Diogo Costa prozradil, proč je tak dobrý v penaltách

Diogo Costa, 25letý portugalský reprezentant, je specialistou na penalty. Své schopnosti potvrdil na mistrovství Evropy, kde se stal prvním brankářem, který v jednom zápase zneškodnil tři pokutové kopy. Jeho úspěšnost v bránění penalt je nejen v Portugalsku, ale i v celé Evropě obdivována. Proto je brankář určitým nebezpečím pro potápějící se Manchester United v Evropské lize.