10.2 C
    Neděle 6. října 2024

Francie překonala Portugalsko na penalty a postupuje do semifinále EURO

Francouzská fotbalová reprezentace si po dramatickém čtvrtfinálovém utkání proti Portugalsku na Euru 2024 vybojovala postup do semifinále. Zde se utká s úhlavním rivalem – Španělskem. Zápas v Hamburku dospěl po 120 minutách bez branek do penaltového rozstřelu, ve kterém měli Francouzi více štěstí.

Vyrovnaný boj bez branek

Utkání začalo oboustranně aktivně. Oba týmy se snažily diktovat tempo hry. Portugalci měli v úvodu mírně navrch a drželi se více na útočné polovině hřiště. Hvězdný Cristiano Ronaldo se ale proti zkušené francouzské obraně prosadit nedokázal. Největší šanci první půle měl portugalský záložník Bruno Fernandes, jehož střela z dálky těsně minula tyč Maignanovy branky. Francouzi odpověděli v závěru poločasu prudkou ranou Theo Hernandeze z hranice vápna, kterou Diogo Costa dokázal vykrýt.

Druhý poločas přinesl více ofenzivního fotbalu. Portugalci se tlačili do útoku a hledali cestu k vítězné brance. Po hodině hry se dostal k zakončení Fernandes, ale s jeho nízkou střelou si Maignan poradil. Vzápětí zahrozil i Vitinha po centru Rafaela Leãa, ale francouzský brankář opět předvedl skvělý zákrok. Šanci na zlom zápasu měl v 80. minutě Randal Kolo Muani, ale jeho gólovou radost zhatil obětavým skluzem Rúben Dias. V závěru utkání se zdálo, že se prosadí Cristiano Ronaldo zblízka, ale Bernardo Silvaův centr byl těsně za ním a jeho rána skončila nad brankou.

Rozhodnutí v penaltovém rozstřelu

Po nerozhodném výsledku 0:0 musely o vítězi rozhodnout penalty. V nich se štěstí přiklonilo na stranu Francouzů. Když João Félix ve třetím pokusu Portugalska trefil tyč, proměnil Theo Hernández svůj pokus a poslal francouzské fanoušky do extáze.

Klíčový Dembélé

Pro Francii byl v tomto zápase klíčovým hráčem Ousmane Dembélé, který po svém střídání v 70. minutě vnesl do francouzské hry oživení a neustále hrozil portugalské obraně svou rychlostí a dravostí. Díky němu se Francouzi dostali do několika výhodných situací a byli o poznání nebezpečnější než v prvním poločase.

Vive la France

Francie si tak vybojovala postup do semifinále Euro 2024, kde se utká se Španělskem. V tomto pikantním souboji půjde o hodně. Oba týmy patří k favoritům turnaje a slibují napínavou bitvu o finále.

Čísla nelžou. Ten Hag může potopit Manchester United

Když se v Portugalsku rozezněla konečná siréna 90. minuty, Erik ten Hag se ocitl v bezvýchodné situaci. Jeho tým, který měl dvougólový náskok, prohrával a Fernandes byl vyloučen. Tímto vývojem zápasu se výrazně zvýšila nejistota kolem budoucnosti nizozemského kouče. Naštěstí Harry Maguire v poslední chvíli převzal otěže a vyrovnávací brankou odvrátil hrozící katastrofu.

FIFA prošetří údajnou diskriminaci ze strany Izraele, na kterou upozornila Palestinská fotbalová asociace

Disciplinární komise FIFA bude požádána, aby prověřila obvinění z diskriminace vznesené Palestinskou fotbalovou asociací (PFA). Ta v květnu předložila návrh na pozastavení činnosti Izraele. Uvedl to ve čtvrtek řídící orgán světového fotbalu.

Diogo Costa prozradil, proč je tak dobrý v penaltách

Diogo Costa, 25letý portugalský reprezentant, je specialistou na penalty. Své schopnosti potvrdil na mistrovství Evropy, kde se stal prvním brankářem, který v jednom zápase zneškodnil tři pokutové kopy. Jeho úspěšnost v bránění penalt je nejen v Portugalsku, ale i v celé Evropě obdivována. Proto je brankář určitým nebezpečím pro potápějící se Manchester United v Evropské lize.