Šestnáct nejlepších národních týmů planety. Polovině z nich svitne medailová naděje, pro druhou polovinu zhasne. Systém Světového poháru v hokeji zůstává nezměněn již dvanáctý turnaj v řadě. Od roku 2012, kdy se šampionát konal ve Švédsku a Finsku, jsou týmy rozděleny pouze do dvou skupin po osmi – namísto čtyř skupin po čtyřech.
Nejinak tomu bude i tentokrát v Praze a Ostravě. Jakou cestou se tedy musí nový mistr světa vydat?
Základní skupiny pro Světový pohár v hokeji 2024
Každý tým odehraje ve skupině sedm zápasů. Kromě domácího týmu se v Praze ve skupině A představí Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko, Velká Británie a Dánsko.
V ostravské skupině B budou o postup bojovat kromě Slovenska také USA, Švédsko, Německo, Lotyšsko, Francie, Kazachstán a Polsko.
Systém bodování je stejný jako v ligových soutěžích:
– vítěz po základní hrací době získává 3 body
– vítěz po prodloužení nebo nájezdech 2 body
– poražený po prodloužení nebo nájezdech 1 bod
– poražený v základní hrací době získává 0 bodů
Po sedmi kolech budou fanoušci znát osm čtvrtfinalistů. Pořadí ve skupinách se určí podle následujících pravidel: prvním kritériem je samozřejmě počet získaných bodů. V případě rovnosti bodů následuje zápas, skóre a počet vstřelených branek.
Pro týmy na 5. až 8. místě turnaj končí. Týmy, které skončí v obou skupinách na posledním místě, sestupují o kategorii níže a v příštím ročníku je nahradí dva národní týmy z kategorie B.
Každý zápas musí mít vítěze. Pokud po uplynutí normální hrací doby skončí utkání v základní skupině nerozhodně, bude následovat pětiminutové prodloužení ve formátu tři na tři (plus brankáři).
Platí pravidlo rychlé smrti. Tedy, kdo skóruje jako první, vyhrává. Pokud se tak nestane, následuje rozstřel. V nich se střídá pět hráčů na každé straně. Pokud ani po pěti sériích není rozhodnuto, pokračuje se v rozstřelu po jedné sérii a pořadí se mění.
Play-off na mistrovství světa
Ve čtvrtfinále se týmy utkají následujícím způsobem: první ze skupiny A se čtvrtým ze skupiny B, druhý ze skupiny A se třetím ze skupiny B, třetí ze skupiny A s druhým ze skupiny B a čtvrtý ze skupiny A s vítězem skupiny B. Ve čtvrtfinále se týmy utkají o postup do finále.
Na základě toho se vytvoří tzv. pavouk, který ukáže, které týmy se mohou utkat v semifinále. Jejich vítězové se v poslední den turnaje utkají ve finále, poražení semifinalisté budou bojovat o bronz.
Pro prodloužení play-off jsou pravidla mírně upravena – zejména z hlediska času.
Pokud čtvrtfinálový zápas, semifinálový zápas nebo zápas o třetí místo skončí v základní hrací době nerozhodně, bude následovat desetiminutové prodloužení a uplatní se také pravidlo rychlé smrti.
Prodloužení se v těchto zápasech hraje rovněž ve formátu tři na tři.
Ve finále je to však opět jinak: případné prodloužení trvá dvacet minut. Po nich nenásledují nájezdy, ale hraje se tak dlouho, dokud jeden z týmů nevstřelí gól.