Manchester United, a vlastně celou fotbalovou Anglii, opustila legenda z největších. Ve věku 86 let zemřel Sir Bobby Charlton. Muž, který měl nezapomenutelný otisk v historii Rudých ďáblů. Přežil dokonce havárii letadla. Celí United se sbírali ze dna, a i zásluhou Charltona si došli pro největší úspěch v klubové historii.
Liga mistrů, lépe řečeno Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ), se hraje od roku 1955. A prvních pět ročníků opanoval Real Madrid. Jak už název odpovídal, o „ušatý pohár“ se mohli ucházet pouze mistři z daných zemí, vstupenku nemohly obdržet třeba čtyři týmy, jako je tomu dnes. V roce 1958 se mělo všeobecně za to, že jediný, kdo může Real v jejich dynastii zastavit, je Manchester United. Osu týmu tvořili velmi mladí hráči, někdy ještě chlapci. Po vyřazení Dukly Praha tým pod vedením skotského manažera Matta Busbyho zvládl čtvrtfinálovou odvetu v Bělehradě.
V 50. letech bylo cestování po Evropě mnohem komplikovanější než dnes. Ve středu hrál Manchester v Bělehradě, v sobotu musel být připraven na zápas anglické ligy. O možném přeložení zápasu nechtěli britští mocipánové ani slyšet. I proto měl nejlepší klub v zemi objednaný charterový let.
Psal se 6. únor 1958. Letoun vzlétl z Bělehradu a měl naplavené mezipřistání v Mnichově pro doplnění paliva. Kapitán letu se zhruba po hodině snažil odlepit stroj ze země, ale dvakrát začne brzdit. Kontrolky mu totiž ukazují nepřiměřený růst tlaku v pravém motoru. Cestující musí vystoupit a vrátit se útrob letiště. Technici probírají, co se vzniklým problémem. Padají návrhy, že by se let posunul o jeden den, ale nakonec se došlo k závěru, že když se plyn bude přidávat pozvolněji, neměl by být problém.
In 1958, A plane carrying Manchester United players, staff and journalists crashed in Munich-Reim Airport
— Football Park (@thefootballpark) October 22, 2023
Sir Bobby was on board the flight and luckily survived. 20 people weren't as lucky though
This, an event that sadly haunted Sir Bobby throughout his life pic.twitter.com/sTbyHTUdyW
Celá posádka, včetně týmu, byla ráda, že mohli nehostinné letiště opustit. Navíc, když začalo hustě sněžit. Třetí pokus o vzlet se stane osudným. Stroj nabere rychlost, ale vůbec se neodlepí od země, prorazí plot okolo letiště a narazí do okolního domku, kde je uskladněné palivo. Výsledek je tragický. V letadle zahyne sedm fotbalistů. Další jsou zranění tak vážně, že už nikdy nebudou hrát fotbal. Mrtví jsou i funkcionáři, novináři a stevard z letadla. Další tři lidé zemřou v nemocnici – včetně největší hvězdy a v té době zázraku anglické kopané, 21letého Duncana Edwardse.
Neštěstí přežije 21 ze 44 lidí na palubě letadla. Viníkem byl shledán kapitán letu. Ten trval na své nevinně. Až o 10 let později mu bylo dáno za pravdu. Hlavní příčinou neštěstí byl rozbředlý sníh na konci ranveje, který zamezil letadlu dosáhnout patřičné rychlosti. Všechny stroje, který ten den vzlétly z mnichovského letiště, tak letěly ještě před osudným letadlem do Manchesteru… Co se týče fotbalové stránky, tak byl klub v troskách. V semifinále sice vzdoroval oslabený tým AC Milán, ale celkem logicky padl. Navíc klub řešil daleko větší problémy než ty sportovní. Trenér Busby bojoval v Mnichově o život, a nikdo neměl odvahu mu říct, kdo všechno z jeho hráčů nehodu nepřežil. Do další sezony se ale dal dohromady, začal budovat nový Manchester United. O deset let později, v roce 1968, to dokázal. United porazili ve finále PMEZ ve Wembley Benficu Lisabon, na lavičce seděl Busby a v sestavě byli dva hráči, kteří leteckou tragédii přežili. Obránce Bill Foulkes a kapitán a autor dvou finálových tref, Bobby Charlton. Ti mohli svým zesnulým spoluhráčům a kamarádům tam nahoru vzkázat – Dokázali jsme to!