18 C
    Neděle 8. září 2024

Nevzdal se a vyšlo to. Vadlejch opět dokráčel k bronzové medaili

Na mistrovství světa v atletice doufal znovu v medaili. A po stříbru z roku 2017 a bronzu z loňského roku to vyšlo znovu. Celkově potřetí. Jakub Vadlejch vybojoval v maďarském hlavním městě Budapešti další bronzovou medaili. Lídr letošních oštěpařských tabulek předvedl pokus dlouhý 86,67 metru.

Do dějiště atletického světového šampionátu odjížděl Jakub Vadlejch plný odhodlání. Vyhrál mistrovství České republiky v Táboře, navíc spoléhal i na formu z ostatních podniků v letošní sezoně, kde se mu dařilo na jedničku. V Budapešti se ale dlouho trápil a vypadalo to, že z hlediska cenného kovu ostrouhá.

Pak ale Vadlejch v pravou chvíli zapnul. V pátém pokusu se jeho oštěp zabodl do země ve vzdálenosti 86,67 metru, což stačilo na třetí místo. Z pětky se posunul o dvě pozice a lepší než nejlepší Čech a lídr letošních tabulek byli pouze olympijský vítěz a novopečený mistr světa Níradž Čopra z Indie a Aršad Nadím z Pákistánu.

„Jsem hrozně moc rád. Je to třetí medaile, znovu bronzová po loňském roce. Obrovská motivace. Já to pořád říkám, ale je to pro mě další motivace pokračovat, protože si myslím, že zas tolik lidí se třemi medailemi z mistrovství světa není. Já si myslím, že pořád to ve mně je a můžu to dokazovat dál a dál,“ pronesl stříbrný medailista z Tokia.

Pro Česko získal Vadlejch na mistrovství světa desátou medaili. Tři zlaté a dvě bronzové cenné kovy vybojoval Vadlejchův trenér Jan Železný, zlato bral v roce 2013 Vítězslav Veselý a třetí místo přidal v roce 2017 Petr Frydrych.

Čopra přijel na vrchol sezony v top formě

Dlouho laboroval se zraněním a vynechával jednu akci za druhou. Dokázal ale, že když má formu, dokáže nemožné. Ind Níradž Čopra chtěl překonat metu 90 metrů, což se mu sice nepovedlo, i pokus dlouhý 88,17 metru ale stačil na zisk zlaté medaile a titulu pro mistra světa.

„Bylo to skvělé. Po olympijském zlatu jsem opravdu chtěl vyhrát mistrovství světa. Jenom jsem chtěl hodit dál. Chtěl jsem hodit přes 90 metrů, ale k tomu je potřeba, aby do sebe zapadly všechny kousky skládačky. Dneska jsem to dohromady dát nedokázal. Možná příště,“ řekl v rozhovoru Čopra, který vloni získal na šampionátu stříbro a vyhrál olympiádu.

Sabalenka a Pegula se střetnou ve finále US Open

Aryna Sabalenka se ve finále US Open střetne s domácí nadějí Jessicou Pegulou. Světová dvojka postoupila do finále již druhý rok po sobě. Bělorusce však loni proti jiné Američance Coco Gauff dělalo potíže hlučné publikum, které později označila za tak hlasité, že jí "ucpalo uši". Šestá v žebříčku Pegula, která se poprvé představí ve finále grandslamu, se narodila v New Yorku a bude mít podporu diváků zaručenou.

Ronaldo vstřelil 900. gól v kariéře. Je prvním hráčem v historii fotbalu

Cristiano Ronaldo se stal prvním hráčem, který v kariéře vstřelil 900 gólů na nejvyšší úrovni. K touto historickému milníku došlo během zápasu, kterým Portugalsko zahájilo své tažení Ligou národů vítězstvím nad Chorvatskem.

Rebecca Cheptegei zemřela na následky útoku

Tragická smrt ugandské maratonistky Rebeccy Cheptegei otřásla nejen sportovním světem, ale i celou společností. Mladá talentovaná atletka, která před sebou měla slibnou sportovní budoucnost, se stala obětí brutálního činu motivovaného žárlivostí. Bývalý přítel ji polil benzínem a zapálil. Závodnice z olympijských her v Paříži dnes následkům zranění podlehla. Olympijská naděje uhasla.