Fascinující tajemství skrývá poloostrov Kola v severozápadní části Ruska. Vědci tam vyhloubili tisíce metrů dlouhý vrt, jaký se nepovedl nikomu předtím. V jednom momentě však sondu museli ukončit. Narazili totiž na nečekaný problém.
První výzkumy tohoto rázu, jejichž cílem bylo probádat vrstvy planety Země, byly uskutečněny koncem padesátých let dvacátého století. V roce 1958 Američané v rámci projektu zvaného Mohole vyvrtali díry na dně Tichého oceánu. Dávalo to naději, že tak se dostanou hlouběji k zemskému plášti.
Fotogalerie:
Foto: Wikipedia
Ten se nachází pod nejsvrchnější částí země – zemskou kůrou. Její tloušťka se pohybuje od 5 km do 70 km, přičemž nejtenčí je právě pod oceány. Podařilo se jim dostat do hloubky více než 180 metrů. K zemskému plášti se ale nedokázali dostat, a tak po osmi letech experiment vzdali.
Vědci se snažili dostat až k jádru země. Práci však přerušila překážka, o které nikdo netušil
Poté s obdivuhodnými výsledky zazářili Rusové. Začali hloubit jámu na poloostrově Kola, ležícím na polárním kruhu. V roce 1983 byla naměřena hloubka vrtu téměř dvanáct kilometrů. Objevily se však technické problémy, kvůli kterým nebylo možné pokračovat. Jak píše magazín Hightally, badatelé nechtěli slevit z velkolepého plánu, dostat se až k zemskému jádru, a tak začali vrtat nanovo.