Ukrajinský klub Šachtar Doněck v průběhu posledních let dokazuje, že dokáže zásobovat světový fotbal skvělými hráči. Jasným důkazem jsou Willian, Fred, Fernandinho, nově ale také Michailo Mudryk. Toho před pár dny za 76 milionů dolarů koupila Chelsea a jedná se tak o nejdražší odchod v historii klubu. Část financí za mladého Ukrajince ale Šachtar pošle i jinam než do fotbalu.
Je mu teprve 22 let, v dresu Šachtaru už ale stihl nastoupit do 44 zápasů, ve kterých nasázel 12 gólů a přidal 17 asistencí. Zájem o Michaila Mudryka stoupal zejména letos, kdy se mu parádně daří v ukrajinské nejvyšší soutěži. Na radaru ho měla řada velkoklubů, jen málokdo si ale mohl dovolit zaplatit tučnou přestupní částku.
Mudryk a jeho agenti se dlouhé měsíce dohadovali s Arsenalem, přesun do severní části Londýna ale ztroskotal. A toho využil rival z hlavního města Velké Británie. Chelsea se nebála vyplatit Šachtaru 76 milionů dolarů, čímž z Ukrajince udělala pátou nejdražší posilu v klubových dějinách. Za hotovými hvězdami typu Lukaku, Fofana, Havertz a Kepa.
O víkendu proběhla představovačka na Stamford Bridge. Mudryk nejprve mával fanouškům ve VIP lóži, po závěrečném hvizdu zápasu s Crystal Palace se šel ukrajinský křídelník podívat také na hřiště. Tam ho vítaly davy a napilno měli také fotografové, kteří ho zvěčňovali v nových modrých barvách Chelsea.
In Chelsea blue! 👌 pic.twitter.com/JYvnVmjCfZ
— Chelsea FC (@ChelseaFC) January 15, 2023
Pomoc Ukrajině
Ukrajinec opustil svůj mateřský klub, ten ale z odchodu nemusí příliš smutnit. 76 milionů dolarů představuje sumu, která překonala úplně všechny. Ještě příjemnější je ale to, jak s penězi Šachtar naloží. Rozhodl se totiž, že 25 milionů dolarů věnuje obráncům města Azovstal a jejich rodinám a pozůstalým, které zasáhla válka.
„Na pomoc našim vojákům, obráncům a jejich rodinám jsem vyčlenil 25 milionů dolarů. Peníze jsou určené pro pokrytí různých nákladů včetně zdravotní i protetické léčby nebo psychologické pomoci,“ řekl předseda doněckého klubu Rinat Achmetov. Charitativní projekt ponese název „Srdce Azovstalu“.
Právě v Azovstalu na Ukrajině čelili vojáci tlaku ruských vojáků několik týdnů. Úspěšně. Několik jich zahynulo, jiní si ponesou trvalé následky do konce života. I proto se Šachtar rozhodl podat pomocnou ruku.
„Abychom zaručili transparentní nakládání s prostředky, bude mít projekt nezávislé vedení, které bude v kontaktu s obránci z Azovstalu, jejich rodinami, poskytovali péče i dobrovolníky,“ doplnil Achmetov.