Každý turnaj se rozsvítí nějaká hvězda, kterou znali pouze fotbaloví fajnšmekři. Uběhne několik týdnů a malí kluci si na ně hrají na plácku. Ani mistrovství světa v Kataru nebylo výjimkou a na prví scéně předvedlo fotbalové umění několik mladých hráčů. Dá se čekat, že někteří z nich nejdéle v létě zamíří za prestižnějším živobytím. Kdo jsou největší objevy právě skončeného šampionátu?
Joško Gvardiol (Chorvatsko)
Jasně, první, co vám vyskočí na mysl, je, jak ho v semifinále znectil Messi. Jenže to by nebylo úplně fér. Stále teprve 20letý stoper byl zřejmě nejlepším bekem celého turnaje. Vyhrával souboje i s Lukakem či Richarlisonem a v utkání o bronz se proti Maroku krásně trefil hlavou. Stoper z Lipska se zřejmě nejpozději v létě může těšit na změnu angažmá. A i když to je klišé, tak Gvardiola chce Guardiola, kouč Manchesteru City.
Sofyan Amrabat (Maroko)
Středopolaře Fiorentiny jste na hřišti nepřehlédli – a to nejen kvůli holé hlavě. Zapůsobil už na mistrovství světa 2018, ale tam Maroko balilo po skupinách. V Kataru byl ale symbolem afrického povstání. Neudivoval technickými finesami, ale herním přehledem a předvídavostí. Zkrátka fotbalista. A i on se možná bude stěhovat do Premier League. Oči na něm totiž mohl nechat Jürgen Klopp z Liverpoolu.
Jude Bellingham (Anglie)
Albion vždy na velkém turnaji táhl talentovaný mladík. Z historie uveďme jména jako Owen, Rooney či Walcott. Dalším borcem v pořadí je Jude Bellngham. A kdyby se Anglie dostala přes čtvrtfinále, velmi pravděpodobně by se dostal do All stars turnaje a aspiroval by o trofej pro nejlepšího mladého hráče mistrovství. Zřejmě budoucí kapitán reprezentace zraje jako několik předchůdců v Dortmundu a je jen otázka času, kdy mu zazvoní telefon, aby se vrátil na ostrovy.
Cody Gakpo (Nizozemsko)
Nástupem kanonýrů Kluiverta, Van Nistelrooye či Van Persieho se stal Cody Gakpo. Holanďané celkem v poklidu postoupili do čtvrtfinále a hlavní hvězdou byl útočník PSV Eindhoven, který vstřelil tři branky. Dá se tušit, že v Nizozemsku rodilý Tožan dlouho nezůstane, i tady se hlavní interes dá čekat z Premier League. A měšcem mává především Manchester United a krajan Erik Ten Hag, kouč Rudých ďáblů. „Snad mi v rozhodování pomůže Bůh,“ vyznal se mladý střelec.
Julián Álvarez (Argentina)
Argentinci měli na hrotu v posledních letech vždycky velké jméno. Poslední turnaje sázeli s Messim góly hráči jako Tévez, Higuaín či Agüero. A i letos začal turnaj Lautaro Martínez, kanonýr Interu Milán. Jenže od druhého zápasu naskočil Julián Álvarez a zůstal v něm až do finále. Nastřílel čtyři branky a lepší byli pouze Mbappé s Messim. Pokud chcete 22letého střele k někomu přirovnat, tak stylem hry se blíží sparťanovi Janu Kuchtovi – ale berte to trošku s nadsázkou. S Álvarezem se budeme setkávat v nejbližších letech pravděpodobně častěji, je totiž útočníkem Manchesteru City a v současné době dvojkou za mimozemšťanem Erlingem Haalandem. Udrží Nor pozici před čerstvým mistrem světa?
Mohammed Kudus (Ghana)
Africký prapor drželi v Kataru Senegal a především Maroko. Na zájemce ovšem udělal dojem i Mohammed Kudus z Ghany. Afričané sice ze skupiny nepostoupili, ale Kudus bude určitě žhavým zbožím na přestupovém trhu. Nepřekvapí, že gólový záložník válčí za Ajax Amsterodam, který je proslulý skvělou prací s mládeží. Za nizozemský velkoklub nastřílel letos už deset branek.