V českém hokeji nastaly nové pořádky. Kádr dominantního Vsetína se rozpadl a veliký favorit se definitivně přestěhoval do Prahy. V sezoně 2001/2002 se nečekalo nic jiného, než že se Sparta dostane potřetí v řadě do finále. To se naplnilo. A v něm ukořistila druhý titul v samostatné extralize.
Vsetín se kompletně stěhoval do Prahy! Po Brošovi, Kratěnovi, Zábranském dorazili Radek Bělohlav, Jan Srdínko a Jan Tomajko, který opět vytvořil útok s prvními dvěma jmenovanými. Po Olomouci a Vsetínu tvořili lajnu i ve Spartě.
V Holešovicích nastaly před sezonou dvě velké změny. Trenérem se stal Václav Sýkora, který přišel z Litvínova. Jako asistenta si nechal Pavla Hynka a vytvořili dvojici, která to spolu táhla na mnoha adresách. Druhá věc byla čistě designová. Od prosince 1998 vlastnila velkou část akcií společnost Anschutz Properties Company, mimo jiné zároveň majoritní vlastník Los Angeles Kings. A po jejich vzoru začala Sparta hrát v černobílých dresech! Pražené přesvědčivě vyhráli základní část a jako první tým v historii zlomili hranici 100 bodů. To bylo ale především tím, že za vítězství byla teprve druhým rokem tříbodová odměna.
Prvním soupeřem na cestě za titulem byl Třinec. A osmý tým základní části černou Spartu pořádně potrápil. Vítězství 4:2 na zápasy bylo vydřené.
Semifinále bylo tzv. „metro sérií.“ Poprvé se ve vyřazovací části setkala Sparta se Slavií. Město sice nebylo vzhůru nohama, ale fanoušci si bitvu užívali. Ti sparťanští měli například vlastní tramvaj, kterou se přepravovali do Vršovic. „Máme recept na Málka,“ vyhlašoval kapitán Žemlička. On sám sice v sérii gólově mlčel, ale bohatě ho zastoupili Kratěna s Hlinkou. Hlavní rozdíl tkvěl v tom, že zatímco Slavia jela nad plán, tak Sparta chtěla jednoznačně titul. A Holešovičtí se radovali nejrychleji, jako to šlo – 3:0 na zápasy. Bříza obdržel pouhé tři góly. „Docela nám zamotává hlavu. Ví, kam si stoupnout,“ uznal slávista Ujčík. Favoritovi vyšla taktika. „Hráli jsme na brejky. Nechali jsme je tvořit, to jim moc nejde,“ usmál se Žemlička. „Umřeli jsme na krásu,“ hlesl Růžička. Pro něj byly zápasy se Spartou zvlášť emotivní. Když se ho novináři před sezonou ptali, kde vidí Slavii, odpověděl. „To nevím. Ale chci být se Slavií mistrem Prahy!“
📺 | Získáme „dnes“ šestý titul v klubové historii? Sledujte od 15:00 finále s Vítkovicemi z roku 2002 na @sportCT! 🏆
— HC Sparta Praha (@HCSpartaPraha) March 25, 2020
📖 O celé sérii se můžete dočíst na několika stranách v knize Legenda Sparta, která je v prodeji v našem Fanshop HC Sparta Praha!
🛒 https://t.co/IUWruq0r8P pic.twitter.com/DhDaUj1SQx
Po deseti letech došlo na finále mezi Spartou a Vítkovicemi. To v roce 2002 mělo jedno specifikum. Hrálo se naposledy na tři vítězné zápasy, ale domácí led se měnil po každém zápase. A hned se dostali do obrovské výhody Slezané. Životním gólem rozhodl první duel bek Lukáš Chmelíř. Vyprodaná hala ve Vítkovicích byla natěšená na pokračování finále. Jenže Sparta nejtěžší chvíli v sezoně zvládla. Jako většinu zápasů rozhodl Brošův útok. Třetí zápas byl až nehodný finále, favorit vyhrál 7:0 a jel si pro zlatý pohár do Slezska. Ani poslední zápas nebyl příliš dramatický a Sparta vyhrála 4:1. Po roční pauze tak opět dokázala získat titul. „Až na výjimky se nám vyhnula zranění. Kádr byl silný, i když to nebyl tým snů jako v roce 2000. Základní část jsme vyhráli suverénně a mě blesklo hlavou, kolik vítězů už v play off pohořelo. Ale kluci měli silného ducha,“ radoval se trenér Václav Sýkora.
Měl obrovskou oporu ve dvou mužích, v Michalu Brošovi a Ondřeji Kratěnovi. Ten každému soupeři v play off nasázel čtyři branky. „Měli jsme svůj cíl, a pokud se vyskytly problémy, dokázali jsme si to vyříkat. A k titulu jsme se dostali tak blízko, že bychom snad sežrali puk, aby se za Břízu nedostal,“ popsal situaci nejproduktivnější hráč play off. Ondřej Kratěna.